VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřednice vozí kočárky, soud strádá

Plzeň - Z dnešního hlavního líčení nebude pořizován zvukový záznam, tak jak to bylo u našeho soudu zvykem. Kvůli neúnosnému přetížení protokolujících úřednic je nutné, aby průběh líčení zaznamenávala zapisovatelka přímo při jednání. Uděláme to tedy tak, že účastníci řízení budou hovořit a já pak jejich výpověď nadiktuji do protokolu. Tak vysvětloval soudce Josef Prach postup, který teď funguje na Okresním soudu Plzeň–město.

26.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv VLP

Jedenáct protokolujících úřednic je totiž na mateřské dovolené a ostatní nestíhají. Návrat k dřívější praxi, kdy soudce každou výpověď v jejím průběhu diktuje zapisovatelce, ale jednání prodlužuje. „Zvláště ve složitých případech, kdy je zveme hodně svědků, tento postup jednání protahuje. Nahrávání soudních jednání bylo zavedeno právě za účelem jejich urychlení,“ říká Prach.

V pracovním poměru má soud protokolujících úřednic sice dostatek, hodně si jich ale plní mateřské povinnosti. „V práci je jich zoufale málo. Líčení se proto již nepřepisují ze zvukového záznamu po jednání, ale zapisovatelky je zaznamenávají rovnou. Protokolující úřednice, které máme k dispozici a které mohou nahrávky následně přepisovat, jsou totiž přetížené,“ vysvětluje předseda Okresního soudu Plzeň–město Jiří Levý.

Okresní soudy Plzeň–jih a sever mají úřednic dostatek. „Máme u nás dva soudce a dvě úřednice. Jednu máme v rezervě. Pracuje jako zapisovatelka, ale má atestaci i na protokolaci a v případě potřeby může zaskočit, kdyby některá z úřednic například onemocněla,“ uvedla předsedkyně Okresního soudu Plzeň–sever Marta Šašková.

OSPM nemůže úřednice půjčit ani Krajský soud v Plzni. Podle jeho mluvčí Alexandry Vaňkové tam sice mají úřednic dostatek, ale musí se držet tabulek a směrnic. „Ty nedovolují půjčovat úřednice mezi soudy. Navíc bychom jich pak sami měli málo,“ podotkla Vaňková.

Protokolující úřednicí se může stát pouze zapisovatelka s alespoň roční praxí u soudu. Pak musí ještě absolvovat školení a kurs pod ministerstvem. S nedostatkem úřednic se bude OSPM podle Levého potýkat ještě minimálně rok. Pomoci by mohlo jedině speciální zařízení, které dokáže mluvené slovo přepsat na text. To se ale teprve testuje.

Autor: Petra Petříková

26.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení