VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzitě stále ubývá uchazečů

Plzeň – Jen čtrnáct tisíc žádostí o studium bakalářských a magisterských oborů letos obdržela Západočeská univerzita (ZČU) v Plzni. Nízké číslo potvrzuje sestupný trend několika posledních let. V porovnání s rokem 2011 je propad zájmu už více než třetinový.

16.7.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Vedení školy to vysvětluje především nepříznivým demografickým vývojem.

Rozdíly jsou i mezi jednotlivými fakultami. Na všech zájemců o studium ubývá, ale kritičtěji jsou na tom technické obory. Přitom ZČU se od svého vzniku profilovala především jako technická škola, ale postupem času ji co do počtu studentů převálcovaly především humanitní obory.

Přihlášky na ZČU
2011 - 22 036
2012 - 17 890
2013 - 15 995
2014 - 15 514
2015 - 14 082

Dlouhodobě největší zájem je o Fakultu pedagogickou, jež zatím obdržela 2991 přihlášek. „Uchazeči se hlásí nejčastěji na psychologii, angličtinu, učitelství pro 1. stupeň základních škol a učitelství pro mateřské školy," uvedla mluvčí Kamila Kolářová. Druhou příčku drží Fakulta filozofická s 1839 žádostmi o studium, mezi obory pak vedou mezinárodní vztahy – teritoriální studia a cizí jazyky pro komerční praxi v kombinaci angličtina-němčina. Pozadu nezůstává ani Fakulta ekonomická, kam tento rok přišlo 1766 přihlášek, a Fakulta právnická s 1636 žádostmi.

Technické obory mají zájemců daleko méně. „Na většinu z nich je vypsáno druhé kolo přijímacího řízení," uvedl prorektor pro studijní a pedagogickou činnost Ladislav Čepička.

Vůbec nejméně formulářů, 777, letos obdrželi na Fakultě strojní. V prvním kole přijímacího řízení sem přijali zhruba 220 studentů, což je asi o 25 procent méně než vloni. Právě proto vypsalo vedení fakulty druhé kolo do všech oborů, termín pro podání přihlášek je do 14. srpna.

Znovu zkusit štěstí mohou také středoškoláci v případě Fakulty elektrotechnické, kam dosud dorazilo 1094 přihlášek. Uzávěrka je 16. srpna.

Oproti tomu Fakulta aplikovaných věd (FAV), jež obdržela tento roku 1567 žádostí, k tomuto kroku nepřistoupila. Ročně se do bakalářských studijních oborů na pěti katedrách hlásí 300 studentů. Ideální počet je přitom 400 zájemců. „Na tento počet bychom se možná dostali, nicméně nechceme snižovat kvalitu výuky. Chceme si totiž studenty vybírat," odůvodnil odlišný přístup děkan FAV Miroslav Lávička.

Úbytek počtu středoškoláků, kteří se hlásí právě na ZČU, je značný. V roce 2011 přijala plzeňská vzdělávací instituce ke studiu bakalářských a magisterských programů 22 036 přihlášek, letos se jedná o pouhých 14 082. „Uvedený počet přihlášek kopíruje nepříznivý demografický vývoj. Na některých fakultách je snížení ovlivněno i dalšími faktory. Přesto množství uchazečů významně převyšuje možný počet přijatých studentů, na některé obory i desetinásobně," konstatoval Čepička.

Nižší zájem o studium se promítl také na penězích, které ZČU dostávala od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ČR. Některé fakulty se kvůli poklesu počtu zájemců musely finančně uskromnit a také restrukturalizovat.

„Nejdříve došlo ke změně na Fakultě pedagogické. Teď musí učinit opatření Fakulta ekonomická a také Ústav jazykové přípravy," vyjmenoval prorektor pro studijní a pedagogickou činnost. Díky změně financování se ale příštího akademického roku ZČU nemusí bát. Od MŠMT dostane stejnou sumu jako vloni.

Autor: Klára Mrázová

16.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Marek Bakoš

Bakoš: Larnace chceme vnutit náš styl hry

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Plzeňský prazdroj proškolil tisíce výčepních

Plzeň - U piva nezáleží pouze na tom, jak je uvařené, ale také na jeho uskladnění a následném načepování obsluhou.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Hasiči lovili z řeky nohu, zřejmě šlo o pozůstatek po akci netradičních plavidel

Plzeň - Profesionální hasiči vyjížděli ve středu večer k ohlášenému nálezu ostatků lidské nohy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení