VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita pomáhá znevýhodněným studentům překonávat bariéry

Plzeň – Každý problém má své řešení, tvrdí Informační a poradenské centrum (IPC) Západočeské univerzity v Plzni. Studentům a uchazečům o studium nabízí hned celou řadu služeb. Patří mezi ně poradenství k přijímacímu řízení a při studiu, vyřizování administrativních záležitostí ohledně poplatků za studium, nebo psychologickou a právní poradnu.

26.12.2015
SDÍLEJ:

První vzdělávací cesta do Francie. Foto: archiv ZČU

„Dále v rámci Centra poradenských a podpůrných služeb (CPPS) poskytujeme i podporu pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP) či studenty socioekonomicky znevýhodněné," říká vedoucí centra Pavla Hrabačková.

Studenti, kteří mají tělesný nebo duševní handicap či trpí poruchou učení, tak mají nárok na individuálnější přístup již od přijímacího řízení. „Upravíme řízení podle typu handicapu uchazeče o studium, později i studijní plány a zajistíme zpřístupnění studijních materiálů, podle potřeb studenta," vysvětluje vedoucí. V rámci studia může student využívat všech služeb nabízených v IPC, a zároveň služeb CPPS.

„Naší vizí není jen poskytovat servis studentům, ale zkoušet nové věci, být otevření a hlavně bořit bariéry. Jsou totiž často zbytečné a studentům, kteří by mohli být jinak úspěšní, znesnadňují jejich studium. Také dohlížíme na to, aby naše služby nebyly zneužívány a aby nebyly narušeny nároky na studenta. Cílem je umožnit studium studentům a potencionálním uchazečům jej zpřístupnit," vysvětluje Hrabačková.

Centrum se zapojuje i do projektů, jež rozvíjí oblast vzdělávání osob se SVP. Tento rok například na ZČU skončil projekt Rovné příležitosti pro všechny, díky kterému vznikly mnohé zajímavé aktivity. Měly za úkol dovednosti zapojených studentů co nejvíce rozvíjet. Patří mezi ně i pořádání krátkodobých mezinárodních vzdělávacích cest za asistence pracovníků IPC. „Díky spolupráci se zahraničními univerzitami a institucemi měli studenti možnost využít nabízených zahraničních stáží. Mohli okusit aspoň na krátkou dobu studium v zahraničí," říká Hrabačková.

Cílem projektů je studenty motivovat, rozvíjet a dodávat jim sebevědomí. To se rozhodně podařilo u Martina, studenta technického oboru, který navštívil Holandsko. „Nejvíce mi dal okamžik, kdy jsem si šel sám koupit pití do stánku. Zní to zvláštně, ale tohle byla první chvíle, kdy jsem překonal svůj psychický problém s mluvením v angličtině. Od té doby se nebojím v cizině anglicky promluvit, i když vím, že jsem to s největší pravděpodobností řekl špatně," svěřuje se student. Martin se nyní hlásí se také na studijní pobyt přes Erasmus. „To je podle nás pracovníků ten největší úspěch," dodává Hrabačková.

Autor: Redakce

26.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Ilustrační foto

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení