Soukromá škola tím vyřešila kromě jiného problémy s financováním. Každý rok totiž žije v nejistotě, jestli dostane příspěvek od ministerstva školství. Ten dosahoval částky kolem 12 milionů korun. „Pokud by škola nedostala příspěvek, školné na rok by se zvýšilo z 30 na 45 tisíc korun,“ vypočítává ředitelka soukromé vysoké školy Ilona Mauritzová.

Fyzioterapeutové, záchranáři, porodní asistentky nebo všeobecné sestry si tak mohou vzdělání zvyšovat ve státním vzdělávacím zařízení bez školného, navíc je v budoucnu čeká nabídka magisterských studií. Na soukromé škole byly všechny obory pouze bakalářské, zájemci mohli pokračovat ve studiu mimo Plzeňský kraj. „Opravdu připravujeme navazující magisterská studia, reálné je to tak do tří let,“ potvrzuje Mauritzová.

Magisterské programy zna〜menají i rozšířený počet studujících, během tří čtyř let by mohlo na zdravotnické fakultě být tisíc studujících.

Západočeská univerzita přejímá vysoce ceněnou soukromou školu. Při posuzování úrovně 42 nestátních vysokých škol skončila Vysoká škola Plzeň na čtvrté příčce. „Byli jsme opravdu výborně hodnoceni, doufáme, že to přeneseme i na univerzitu,“ věří rektorka soukromé školy Sylvie Vožehová.

Soukromá škola zabezpečovala vysokoškolskou kvalifikaci pro sedm zdravotnických oborů, o sloučení s lékařskou fakultou ale neuvažovala. „Myslím, že by to byl krok zpět. Lékařské a zdravotnické obory stojí spíš vedle sebe. Po odborné stránce ale spolupráce s lékařskou fakultou pokračuje i nadále,“ upozorňuje Mauritzová. A rektor univerzity k tomu poznamenává: „Současným trendem je spíš lékařské a zdravotnické obory rozdělovat.“

O zdravotnické obory je na trhu práce velký zájem. „Všeobecné sestry nebo porodní asistentky mají velmi dobrou šanci na uplatnění ve Fakultní nemocnici v Plzni, kde jich je stále nedostatek. Požadavky na další obory chodí také z lázeňských měst,“ připomíná Mauritzová.

Beze změny naopak zůstává Vyšší odborná škola Ilony Mauritzové, která zvyšuje kvalifikaci zubním technikům nebo očním optikům. „Je to samostatná organizace. Příspěvky dostává každoročně ve výši 90 procent, proto se školné drží na přijatelné úrovni 1500 až 1800 korun měsíčně,“ říká Mauritzová. Škola v současnosti pojme 380 studentů.