VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ukrajince předhonili Vietnamci

PLZEŇ - Nejvíce zahraničních pracovníků ze zemí mimo Evropskou unii v Plzni pochází z Vietnamu. K poslednímu červenci jich tu bylo na platné pracovní povolení 2332. Předehnali tak poprvé v historii Ukrajince, kteří dlouhá léta bezkonkurenčně vévodili počtu pracovních povolení.

13.8.2008 7
SDÍLEJ:

Už nějakou dobu není žádnou raritou potkávat v západočeské metropoli Vietnamce i mimo tržiště. Zboží prodávaj i v kamenných obchodech, řada jich pracuje ve výrobních firmách.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Ještě před měsícem bylo v západočeské metropoli Vietnamců o pět méně než Ukrajinců. Ti už teď zaostávají téměř o tři sta lidí.

Celkový počet Vietnamců v Plzni bude ale nejspíše mnohem vyšší. Řada z nich tu podniká. „Nejvíce jich prodává v tržnicích na živnostenský list převážně textil, obuv a další zboží. Jejich počet se nedá v jednotlivých regionech určit, protože je nikdo nesleduje. Podle našich odhadů jich je v České republice více než třicet tisíc,“ sdělil předseda Česko–vietnamské společnosti Marcel Winter.

Podle Wintra se dá také předpokládat, že řada Vietnamců je tu načerno. „Na vině jsou většinou neseriózní personální agentury, které zaměstnance z Vietnamu dovezou, a firmy, kde dostanou zaměstnání, je pak do tří měsíců propustí. Ti lidé se tady pak nějak živit musí,“ doplňuje.

Proto, aby se podobné věci neopakovaly, rozjel Winter se svou firmou WMC projekt s názvem Vzájemná pomoc. „Spolupracujeme na něm s Hospodářskou komorou. Řídícím článkem je právě ta plzeňská,“ doplňuje Winter. Důležité je podle něho mít přehled o tom, kde cizinci pracují, či jestli mají placené zdravotní a sociální pojištění.

„Firmy na Borských polích potřebují pokrýt výrobu. Není už moc odkud pracovní sílu brát. Začínají se obracet stále více na východ,“ říká Tomáš Moravec z Úřadu práce Plzeň–město. Jeho slova potvrzuje i fakt, že v Plzni pracuje 1098 Mongolů.

Plzeňské firmy jsou prý v zaměstnávání Vietnamců nejaktivnější. „Je to asi tím, že jako první přišly na to, že tenhle pracovní trh skýtá velké možnosti. Firmy nestíhají zakázky, proto zoufale shánějí síly do výroby. O takové pozice nemají Češi velký zájem,“ doplňuje Winter.

V Plzni je stále z cizinců nejvíce Slováků, a to 6613. Společně s Poláky zastávali tradičně nejvíce míst ve výrobních firmách, především na Borských polích. Řada z nich se teď vrací domů, nebo odchází pracovat do jiných zemí. Poté, co vstoupily do Evropské unie Bulharsko a Rumunsko, očekávalo se, že volné pozice zaplní pracovníci právě z těchto zemí. To se ale příliš nepotvrdilo. V současné době má z každé z těchto zemí v Plzni pracovní povolení zhruba sedm set lidí, počty spíše klesají.

Důvod, proč se plzeňští výrobci nemohou spoléhat na lidi z těchto zemí, odhaduje Winter. „Když naše personální agentury navštívily Bulharsko a Rumunsko, dozvěděly se, že muži odsud půjdou pracovat raději do Itálie nebo Rakouska, protože to mají blíže a lépe se tam platí.“

Ve Vietnamu si kvalifikovaný dělník podle Wintra vydělá měsíčně sedmdesát dolarů. V Čechách je jeho čistá mzda několikanásobně vyšší.

Plzeňský výrobce klimatizací Daikin zaměstnává v současné době pouze jednoho Vietnamce. Ale je to jen z toho důvodu, že o prázdninách mají omezený provoz a proto nezaměstnávají pracovníky z agentur. „V červnu jsme jich tu měli 25 a v polovině října jich plánujeme nabrat kolem 150,“ uvedl personální ředitel společnosti Bohuslav Borovanský s tím, že pracovník z Vietnamu, který zde v současné době dělá, umí výborně česky a počítá se s tím, že bude svým krajanům pomáhat s aklimatizací.

Vietnamci se začínají v Plzni zabydlovat. Mnoho z nich už nebydlí pouze v ubytovnách, ale najímají si zde byty. Jejich děti navštěvují české školy a většinou jsou v nich úspěšné. „Jejich průměrný prospěch na českých základních školách je 1,3, na středních pak 1,7. Vysokou školu pak absolvují v mnoha případech s červeným diplomem,“ sděluje Wintr.

Celkově je v Plzni 15 455 cizinců. Jestli nejsou v souvislosti s jejich pobytem porušovány zákony, na to dohlíží cizinecká policie. Ta poslední větší kontrolu uskutečnila 20. července, menší jsou pak prováděny denně. „Často se setkáváme s tím, že cizinci nemají doklady nebo zdravotní pojištění,“ dodává Wintr.

Autor: Ladislav Vaindl

13.8.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení