Statistika Asociace českých cestovních kanceláří a agentur říká, že do Plzeňského kraje letos v prvním pololetí přijelo o 18 procent méně zahraničních turistů a o devět procent českých turistů než vloni. Podobný trend pokračuje i o prázdninách. Plzeň je typických výletním městem – návštěvníci přijíždí na jeden den, projdou si památku a hned zase odjíždí. V metropoli často nepřespávají, což pociťují hlavně místní hotely.

Podle Tomio Okamury, viceprezidenta a mluvčího asociace, se jedná o důsledek celosvětového trendu. „Lidé nemají kvůli krizi tolik peněz, proto během svých dovolených méně experimentují a jezdí raději na osvědčené destinace,“ vysvětlil Deníku Okamura. Toto se týká nejen Plzně a Plzeňského kraje, ale také celé České Republiky. Turisté raději vsadí na „staré známé“ destinace, jako je Francie či Španělsko.

Okamura dodal, že cizinci, kteří přijíždějí do Čech, raději míří rovnou do Prahy, případně do Plzně zajedou na „otočku“ a nevyužívají služeb místních hotelů. A podotkl, že pro rozvoj turistického ruchu je pro region důležité, aby se turisté zdrželi alespoň jednu noc. „Na to je potom možné navázat další aktivity, večerní programy, noční život a podobně, doplnil Okamura.

Na druhou stranu podle Kristýny Štěpánové z odboru Prezentace a marketingu plzeňského Magistrátu nedochází k úbytku návštěvníků turistických atrakcí a plzeňských pamětihodností.

„Podle předběžných odhadů se zdá, že Češi letos nejezdí na drahé zahraniční dovolené, ale naopak zůstávají doma v Čechách a navštěvují místní pamětihodnosti, takže v tomto segmentu turistiky jsou odhady, co se počtu návštěvníků týče, optimistické,“ vysvětlila Štěpánová.

V pivovaru stejně jako v zoo letos trhají rekordy v návštěvnosti. Ani v plzeňské synagoze nebo na věži katedrály svatého Bartoloměje si na nedostatek návštěvníků nestěžují. „Chodí hodně lidí, určitě stejně jako vloni. Je to možná i více cizinců. Je slyšet angličtina, maďarština, italština,“ prozradila pokladní z věže.

Nedostatkem návštěvníků netrpí ani Radyně, naopak úbytek až o 15 procent hlásí zámek Kozel a také do Nebílov jezdí méně turistů než vloni.

Mezi cizinci, kteří navštěvují plzeňský kraj, stále vedou Němci, ale podle dlouhodobých statistik také jejich zájem o Českou republiku klesá.
Zahraniční turisté do Plzně také často jezdí kvůli konkrétním akcím, například kvůli letní Jazykové škole či, Art campu.

Co by tedy mohlo zahraniční turisty do Plzně přitáhnout? Podle Tomio Okamury je stále ještě velká rezerva v místních gastronomických specialitách. „Velká výhoda gastronomických specialit je, že nejsou závislé na počasí. Je to poměrně levný a efektivní prostředek, jak turisty do regionu přitáhnout,“ poradil Okamura.

Šárka Pechová