„Jediné, co teď budou muset zájemci o cestu do USA udělat, je vyplnit na internetu elektronický formulář ESTA. To, jestli získáte povolení, se dozvíte nejpozději do tří dnů,“ vysvětluje Graber.

Námitky, že ESTA je vlastně totéž jako vízum, pouze pod jiným jménem, se snažil vyvrátit. „Především je to mnohem jednodušší. Žadatel nemusí jezdit na osobní pohovor do Prahy a na rozdíl od víz se za vyplnění formuláře nic neplatí. Proces je rovněž mnohem rychlejší,“ vysvětloval velvyslanec. Podle něho by mělo být odmítnutých žádostí pouze minimum.

Systém ESTA si jako podmínku rozšíření seznamu bezvízových zemí vymínil americký Kongres především kvůli hrozbě terorismu. Uvedené údaje budou porovnány v databázích různých zemí, aby bylo jednodušší odhalení osob, které se vyskytují na seznamech podezřelých, ještě před jejich cestou do USA.

Platnost povolení je dva roky, poté je možné žádost znovu vyplnit. Platí pro turisty a obchodníky. Nevztahuje se například na studijní nebo pracovní pobyty. V těchto případech je stále nutné získat vízum.

Zrušení vízové povinnosti se tak ve velké míře dotkne cestovních kanceláří. „Podle odhadů odborníků by se mohl počet českých turistů v USA do tří let zdvojnásobit až ztrojnásobit. Už teď jsme zaznamenali velké množství dotazů na cestování do Ameriky,“ uvedl předseda představenstva Asociace cestovních kanceláří České republiky a majitel jedné z plzeňských cestovních kanceláří Milan Kittner.

V příštím roce se do USA chystá Plzeňanka Iveta Rundová. „Nedávno jsem se odtamtud vrátila. Mám tam známé. Zrušení víz beru jako dobrý krok. Ovšem pravý bezvízový styk si představuji poněkud jinak. Mělo by pouze stačit ukázat pas a nevyplňovat žádné dotazníky. Takhle mám obavy, že někteří lidé budou mít s vycestováním stejně problémy,“ domnívá se Rundová. Důležité je podle ní, že za formulář se nebudou platit žádné peníze a rovněž že není zapotřebí absolvovat pohovor v Praze.

Před časem se objevily spekulace, že zrušení víz do USA je podmíněno stavbou americké radarové základny v Brdech. Graber považuje podepsání smlouvy o zrušení víz za důkaz toho, že tyto dvě věci nemají vůbec žádnou souvislost. „Češi budou moci cestovat do USA bez víz už od pondělí a smlouvy o radarové základně ještě nebyly v parlamentu schváleny. Takže je jasné, že mezi tím není žádná spojitost,“ sděluje velvyslanec. Čekání na udělení víz se obvykle pohybuje od několika dnů až po tři týdny. Vydáno je pak do čtyř pracovních dnů. Poplatek za jeho vyřízení činí 131 dolarů. Od roku 2002 pak byl v rámci protiteroristických opatření zaveden povinný rozhovor na ambasádě USA.

Podle neoficiálních statistik cestuje do USA ročně necelých čtyřicet tisíc občanů České republiky.