VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Tři ředitelé krajských zařízení padli

Plzeň - Ředitelské židle v sociálních zařízeních, která spravuje Plzeňský kraj, už nejsou prázdné. Včera hejtmanka Milada Emmerová jmenovala do funkce šéfy některých z nich.

9.4.2009
SDÍLEJ:

Ředitelé ústavů z Plzeňska byli včera přijati hejtmankou Miladou EmmerovouFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Krajští radní odvolali na začátku února ředitele všech dvanácti zařízení a na jejich posty vypsali výběrové řízení. Šest z nich funkci obhájilo, tři jsou úplně noví. Ve třech dalších zařízeních se vybrat vedení zatím nepodařilo a kraj s rozhodnutím čeká na výsledky personálního a ekonomického auditu.

Nové vedení budou mít domovy v Liblíně a Mirošově na Rokycansku a Centrum sociálních služeb v Tachově. I přestože se dosavadní šéfové do výběrového řízení přihlásili, neuspěli. Bývalá ředitelka mirošovské Harmonie Radka Trylčová tušila, že domov dál nepovede. „Jde podle mne o politickou čistku. Současné vedení kraje mi nemohlo zapomenout, že jsem byla při minulých volbách na kandidátce ODS,“ je přesvědčena. Přesto své účinkování považuje za úspěšné: „Byl dokončen pavilon s třiceti lůžky, blíží se zprovoznění relaxační zahrady a pokročili jsme v každodenní péči o 367 našich obyvatel.“

Ne všichni ovšem vzpomínají na nadřízenou v dobrém. „Odešlo kolem padesáti zaměstnanců, což o něčem svědčí,“ konstatovala dlouholetá pracovnice Dagmar Danielisová. „Manželka byla prakticky přinucena k odchodu. Prý pro nadbytečnost, ale tomu se musím smát. Nehledě na nefér jednání, a tak výpověď řešíme u soudu,“ přidal se Stanislav Komínek z Příkosic.

Hejtmanka tvrdí, že za odvoláním mirošovské ředitelky stojí zejména problémy se zdravotní péčí. „Byla tam špatně vedená dokumentace a objevovaly se i faktické chyby v léčbě. Například pacientka s krvácením do trávicího traktu nebyla převezena do nemocnice, ale zůstala v domově. Příbuzní si pak oprávněně stěžovali,“ uvedla Emmerová. V Mirošově působil lékař Zdeněk Koutecký, který kvůli sporům s personálem a nařčení z nedostatečné léčby musel odejít i z obdobného zařízení v Kralovicích. Policejní vyšetřování žádné jeho pochybení nepotvrdilo.

Hejtmanku podle jejích slov také pohoršilo, když ředitelka Trylčová na konci března představovala nové auto pro hendikepované klienty za přítomnosti bývalého radního pro sociální oblast a zdravotnictví Pavla Karpíška (ODS). Nikdo ze současného vedení kraje přitom o slavnostní události nic nevěděl. Karpíšek už dříve odvolání ředitelů označil za politickou čistku.

Šestice ředitelů je spokojená, že se na své místo vrací. I když se včera shodli, že výběrové řízení pro ně bylo novou výzvou, znamenalo také jakýsi stop stav pro jejich práci.

„Je doba, kdy se dají čerpat peníze z Evropské unie a v tom jsme pozadu. Proces hledání nového vedení tohle zastavil,“ připomněl ředitel Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Stodě Radomír Bednář.

Podle Emmerové ale spíše zaspalo předchozí vedení kraje a dvouměsíční pauza v tom nehrála důležitou roli.

Zbylá tři zařízení, která ještě šéfy nemají, se dočkají snad na konci května, kdyby měly skončit audity. Buď dopadnou dobře a v čele zůstanou bývalí šéfové, nebo bude vypsáno nové výběrové řízení.

Kdo vede zařízení

Zůstávají předchozí ředitelé

- Domov pro osoby se zdravotním postižením, Bystřice nad Úhlavou – Kateřina Šimková
-  Dům sociální péče, Kralovice – Josef Trčka
- Domov pro osoby se zdravotním postižením, Horní Bříza – Dagmar Jandová
- Domov pro seniory, Vlčice – Hana Jenčíková
- Domov klidného stáří v Žinkovech – Karel Vostrý
- Domov pro osoby se zdravotním postižením, Stod – Radomír Bednář

Noví ředitelé

- Domov sociálních služeb, Liblín – Petr Kounovský
- Domov Harmonie, centrum sociálních služeb, Mirošov – Radmila Dortová
- Centrum sociálních služeb, Tachov – Lukáš Bardon

Zařízení, která prozatím řídí pověřené vedení

- Domov pro osoby se zdravotním postižením, Milíře
- Centrum sociálních služeb, Domažlice
- Domov důchodců, Kdyně

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení