VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trávu sečou známí. Za peníze města

Plzeň – Na Lochotíně několik let nevypisují výběrová řízení na údržbu zeleně, jde o zakázky za desítky milionů.

12.6.2013 17
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Více než 60 milionů korun zaplatila v minulých čtyřech letech lochotínská radnice soukromým společnostem za sekání trávy a údržbu zeleně. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ale radnice neobcházela otevřené výběrové řízení, kdy mohou o zakázku soutěžit různé firmy. S tím se politici v prvním obvodě nezdržují a léta opakují zavedenou praxi: zakázky poptávají u stále stejných firem. Když se chtěl přihlásit někdo jiný, neměl šanci.
„Odmítli mi vydat zadávací dokumentaci. Firma nespřátelená s obvodem nemá šanci dostat zakázku," uvedl jeden z podnikatelů, který radnici oslovil. Redakce jeho jméno zná.

Jaké firmy obvod stále dokola poptává a dává jim práci? Favority jsou společnosti Asagaj, Eliod servis, Versado a AVE odpadové hospodářství. Například společnost Asagaj vznikla podle obchodního rejstříku 24. května 2010 a už o sedm dní později dostala první zakázku za 100 tisíc korun. Ve stejném roce dosáhla na další v hodnotách více než milion korun. O rok později fakturovala společnosti prvnímu městskému obvodu více než osm milionů korun, v roce 2012 více než šest milionů korun.

Jednatel společnosti Otakar Štěpánek je přitom jednatelem i ve společnosti Oštěp, která dříve pro první městský obvod údržbu zajišťovala. Pak ale založil Asagaj (vlastní tu 45% obchodní podíl) společně se Zbyňkem Kolaříkem, který před časem vyhrál výběrové řízení na provozování bufetu Adrie.

Tentokrát s firmou, která už dvakrát změnila název (dnes Euros Gastro), dříve Stravování Kolařík a Triada Profi. Tehdy ji vlastnili Petr Štrunc a Roman Jurečko. Z firmy Asagaj vedou nitky k dalším zajímavým společnostem.

Přehled propojení firem

Propojení plzeňských firem

Místostarosta Lochotína Vladimír Tichý (ODS) připouští, že obvod vypsal otevřené výběrové řízení naposled už před několika lety. Pak se ´zavedla ´ praxe, kdy poptával konkrétní společnosti. „Výběrové řízení se začalo připravovat v roce 2010, ale dvakrát se zrušilo. Bylo připravováno souběžně se zajištěním zimní údržby, což se nakonec ukázalo jako nepraktické," prohlásil Tichý. V současné praxi nevidí problém, protože pro obvod podle něj sekají trávu osvědčené firmy, se kterými má tamní radnice dobré zkušenosti. Právě nyní se už nové otevřené výběrové řízení na údržbu zeleně na prvním městském obvodě rozbíhá.

Starosta Lochotína Miroslav Brabec (ČSSD) připomněl, že obvod seče přes 110 hektarů plochy. „Když jsem na obvod nastoupil, takto už to bylo nastaveno. Nové otevřené výběrové řízení je už vypsáno," prohlásil Brabec.

Předseda kontrolního výboru na Lochotíně Michal Vozobule (TOP 09) je přesvědčen o tom, že postup radnice je v rozporu se zákonem. „Údržba zeleně je dělena do malých zakázek tak, aby nepodléhaly režimu zákona," prohlásil Vozobule s tím, že právě probíhá kontrola, která má zakázky prověřit.

Jednatel společnosti Oštěp a Asagaj Otakar Štěpánek v úterý nezvedal mobilní telefon.

Kdo má zakázky

Rok 2010
Prostrom Bohemia 113 848 Kč
Asagaj  1 116 100 Kč
Oštěp Plzeň 119 000 Kč
Eliod servis 4 505 000 Kč
Versado 5 456 000 Kč

Rok 2011
Asagaj 8 287 000 Kč
Oštěp 118 944 Kč
AVE odp. hosp. 3 309 000 Kč
Versado 3 148 000 Kč

Rok 2012
Asagaj  6 174 000 Kč
Prostrom Bohemia 94 417 Kč
AVE odp. hosp. 191 000 Kč

Ostatní městské obvody vypisují na sekání trávy otevřená výběrová řízení. „To poslední právě finišuje," uvedl např. místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr (ODS).

Autor: Dana Veselá

12.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptali jste se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení