VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Toulání v ulicích vyměnily děti za písničky

Plzeň - Jak je odlišná práce s romskými dětmi, se minulý týden přesvědčil i Deník. O jejich temperamentu ví své Pavla Papazianová z občanského sdružení Blízký soused, které se touto problematikou zabývá dlouhou dobu.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Děti z azylového domu v Čermákově ulici vyjíždějí na Romboh. Redaktorka Plzeňského Deníku Jana Nathanská jim při nasedání asistujeFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Pavla nás zavedla na romskou bohoslužbu, kam své svěřence pravidelně vodí. Takzvaný Romboh probíhá každý měsíc v kostele v plzeňské Husově ulici a jeho účelem je vysvětlit dětem, co se má a co se nemá dělat.

Svoz dětí do kostela

Sešli jsme se s Pavlou před azylovým domem v Čermákově ulici. Hned ve dveřích se Pavle navěsilo na krk asi pět dětí. „Pavlo, Pavlo, kam pojedeme?” křičely.

Najednou se ke mně přiřítila malá copatá holčička. „Ty jsi kdo?” kouká na mě zezdola. Moje odpověď ji evidentně moc neuspokojila, ale souhlasila, že mi bude říkat teto Jano. Když Pavla svolala asi patnáct dětí, mohli jsme se přemístit do kostela v Husově ulici. Tam už se sjely další mikrobusy, které byly plně naloženy dětmi z ulic i z druhého plzeňského azylového domu. Potom, co se všichni spokojeně usadili, začaly si děti vzájemně nahlas povídat. Neutišil je ani snaživý moderátor, který zoufale úpěl do mikrofonu.

Pozornost dětí si tak nakonec vyloudila až písnička. Okolo mě se rozezpívaly neuvěřitelně silné a krásné hlasy. Děti se vlnily do rytmu. „Proč taky nezpíváš, teto?” ptá se mě malá Martinka.

Nezpívala jsem, protože to takhle neumím, a na ztrapnění od čtyřletých robátek jsem si chtěla ještě nějakou tu chvíli počkat.

Divadelní etuda

Následující biblický příběh o Mojžíšovi se u dětí setkal s rozporuplnými ohlasy. „Proč zabíjí ty panenky? Já bych si je vzala,” mračí se holčička vedle mne.. S mojí odpovědí, že hračky teď zastupují malé chlapečky, se dívenka nespokojila. Vběhla na pódium a začala faraonově dceři tahat z rukou Mojžíše. „Já si chci taky hrát,” vzpírá se holčička, když ji Pavla odvádí zpátky do hlediště. Ostatní děti jsou ale příběhem šokovány. „To se nedělá. Jak je můžou zabíjet?” ozývá se okolo mě.

Herecké výkony dobrovolníků i s hudebním doprovodem byly autentické a obětavé. Dospělé role hráli často i dětští ochotníci a zvládali to bravurně.

„Víš, romským dětem to vždycky musíme předvádět trochu drasticky, aby je to zaujalo. Jakmile se začínají nudit, ztrácejí pozornost a povídají si mezi sebou,” vysvětluje mi Pavla, když se děsím nad panenkou, s kterou jeden z herců právě mlátí o zem.

Tanec ovládl sál

Po skončení divadelního představení pořadatelé připravili tanec. Šimon, sedmiletý chlapec, který seděl přede mnou, se při slově tančit lehce oklepal. „Já se tady u tebe schovám, jo?” podíval se na mě psíma očima. Chvíli jsem ho přemlouvala, že nemám partnera, co mě provede po parketu, ale nezlomila jsem ho. Ve víru taneční zábavy do mě naráželo jedno děcko za druhým. Když si na to vzpomenu s odstupem, myslím, že tomu bylo tak, protože já jediná byla mimo rytmus.

Nakonec se všichni pomodlili. „Prosíme, abychom se dobře učili, uměli pracovat rukama, našli si hodnou ženu nebo muže a aby nás měl někdo rád,” zaznělo sálem.

Autor: Jana Nathanská

18.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obec zrekonstruovala někdejší budovu základní školy v Letkově  a předělala ji na mateřinku.

Nová školka otevře v Letkově i Plzni

Trénink FC Viktoria na Kypru

Vedro, dusno a zápas podzimu. Plzeň se chystá na Larnaku

Autogram? Foto? Sportmanie láká hvězdy

Plzeň - Ve čtvrtek můžete za Plazou potkat Martina Straku, Pavla Horvátha i Michaela Krmenčíka.

FOTO: Trénink Viktorie zpestřila bitka fanoušků i ohňostroj

Larnaka – Z Plzně si Larnaka přivezla porážku 1:3, ale na sebevědomí to jejímu trenérovi nic neubralo.

Muž nezvládl řízení, s autem vletěl do lesa

Záluží – Vážná zranění utrpěl 84letý muž, jehož vůz havaroval ve středu ráno na silnici mezi Zálužím a Plzní.

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Plzeň - Anonymní oznámení o nastražené bombě v Prešovské ulici zaměstnalo ve středu odpoledne kriminalisty i psovoda se služebním psem. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení