VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Totem znovu staví dům pro seniory

Plzeň - Příběh s hororovými prvky, ale nakonec snad s dobrým koncem připomíná stavba Domu napříč generacemi, která má sloužit především plzeňským seniorům.

14.10.2011
SDÍLEJ:

Totem se věnuje čtyřem stovkám seniorůFoto: Archiv

Každý velký obvod v Plzni uvažuje kvůli stárnutí populace o zařízení, které bude starším lidem nabízet služby včetně sportovní, kulturní činnosti, vzdělávání, zábavy nebo jen možnosti potkávání se. V Kaznějovské ulici na Lochotíně díky občanskému sdružení Totem - regionální dobrovolnické centrum první takový dům vzniká.

„V podzemním podlaží vzniknou specializované dílny, klubovny pro klienty, welness centrum včetně tělocvičny a garáž,“ vypočítává ředitelka organizace Vlastimila Faiferlíková. V přízemí pak bude společenský sál, který pojme až 200 lidí, relaxační salonek a zázemí pro dobrovolníky. Těch Totem RDC sdružuje na 170. „V patře bude sídlit i dámský klub s potřebným kuchyňským zázemím,“ doplňuje ředitelka. A přistavuje se ještě jedno patro. To nabídne zimní zahradu, terasu, výtvarný ateliér a kanceláře.

Totem zatím nabízí služby seniorům, ale také třeba rodinám s dětmi na třech místech v Plzni. V areálu 28. základní školy v Lobzích, na Karlovarské třídě a v ulici U Jam. „Není to ideální pro seniory ani pro nás. Finančně ani organizačně,“ připomíná Faiferlíková. I proto se Totem RDC pustil do opravy budovy, která v poslední fázi využívala hlavně jako skladiště.

Rekonstrukce staré kostky kousek od známé pivnice Balaton ale rozhodně není procházkou růžovou zahradou. Totem RDC, který se v rámci jedné programové linie věnuje seniorům, začal s rekonstrukcí v polovině roku 2009, tehdy měl přislíbené miliony z evropských fondů. V únoru 2010 ale musel stavbu zastavit, protože přišlo první varování: projekty z páté výzvy ROP NUTS II Jihozápad budou znovu přehodnoceny. A v listopadu pak přišla úplná ´jobovka´, projekt za 23 milionů korun se dostal pod čáru. Naštěstí v únoru letošního roku přišla příznivější zpráva, nějaké peníze se ušetřily.

Místo 100procentního pokrytí akce je ale slíbeno pouze 55procentní, včetně dvoumilionové injekce od města. A tak se v létě znovu začalo stavět. „Naštěstí nám pomohl první městský obvod, který nám poskytl tři miliony korun,“ pochvaluje si Faiferlíková. Přesto musí Totem RDC sehnat ještě kolem devíti milionů.

„Chtěli bychom projekt dovést do konce, bez toho, že bychom museli něco vypustit,“ říká ředitelka. Pokud vše půjde jako po drátkách, v květnu 2012 by rekonstrukce měla být u konce, přes prázdniny by se do domu nastěhovalo vybavení. „Novou sezonu v září bychom chtěli zahájit v Kaznějovské. Po všech peripetiích to ale nechci tvrdit stoprocentně,“ dodává Faiferlíková.

Autor: Evžen Zavadil

14.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení