„Poprvé jsme zatopili před týdnem, dům už byl prochladlý a venku bylo hnusně celý den. Máme kotel jen na uhlí, plyn se k nám ještě nedostal, a bůhví jestli někdy bude. Moc ekologicky nežijeme, ale levně ano,“ svěřila se paní Eliška ze severního Plzeňska.

Uhlí je letos dražší než vloni, metrák pod tři stovky korun neseženete. Naproti tomu cena plynu od začátku roku klesá. Těžko ovšem říci, který způsob vytápění je lepší.

„Jeden metrák uhlí mostecký ořech nyní prodáváme za 318 korun. Je to více než vloni, doly totiž zdražují každoročně a my se musíme přizpůsobovat,“ konstatovala Hana Procházková z uhelných skladů v Plzni–Valše.

Téměř stejně stojí uhlí i ve Stodě. „Vloni jsme je nabízeli asi za 290 korun. Lidé teď objednávají hodně, ochlazuje se a začínají topit,“ řekla Irena Fikerlová ze stodského uhelného skladu. Velký zájem je podle ní také o dřevo, ovšem to lidé chtějí hlavně na zátop. „Když dřevo zrovna máme, jde na odbyt rychle,“ dodala.

Podle Simony Hladíkové, západočeské mluvčí skupiny RWE, letos zemní plyn – druhé nejvyužívanější palivo domácností – stále zlevňuje. „Jeho cena poklesne od začátku října o 2,3 procenta,“ uvedla mluvčí. „Pro domácnost, která zemní plyn využívá na topení, k ohřevu teplé užitkové vody a na vaření, to znamená 1959 korun měsíčně. V posledním čtvrtletí roku 2008 však zákazníci za stejné období platili 2168 korun,“ pokračovala Hladíková.

S plynofikací jsou podle všeho spokojeni obyvatelé Chlumčan. „Na síť je napojena převážná většina našich domácností a velká část jich plynem opravdu topí. V obci je to znát, smrad z kotlů na uhlí už skoro necítíte,“ pochvaloval si starosta Jiří Kučera.

„Topení plynem je ale pořád dražší než uhlím, a to rozhoduje,“ míní Jan Fišer, jehož montáže kotlů živí. „Nejvíce zakázek mám na kotle plynové. Spousta lidí si ale nechává kotle oba – plyn i uhlí. Hodně oblíbené je i vytápění dřevem. Setkal jsem se i s lidmi, kteří zkoušejí vytápět biomasou, ale to jsou spíš takoví experimentátoři. Podle mě budou Češi topit uhlím, dokud to někdo nezakáže,“ zakončil Fišer.

Plzeňská teplárna topí podle teploty

Teplé radiátory ráno a večer už mají v těchto dnech domácnosti vytápěné Plzeňskou teplárenskou.

Podle mluvčí Petry Siegerové zavlažuje teplárna radiátory ve dnech, kdy klesne teplota ve dne pod 15 stupňů Celsia, což je právě případ těchto dnů. „Pokud teploty znovu stoupnou, což předpokládá předpověď počasí, s temperováním přestaneme. Rozhodující je vždycky patnáctistupňová teplotní hranice,“ potvrdila Siegerová.

S celodenním vytápěním domácností začne teplárna v době, kdy průměrná celodenní teplota klesne pod 13 stupňů Celsia, jak jí to ukládá zákon. „Předpokládáme, že to bude v říjnu,“ uvedla Siegerová.

Teplárna nyní zásobuje více než 40 tisíc plzeňských domácností za cenu 347,80 Kč za GJ bez DPH. Případné zdražení od ledna 2010 závisí podle Siegerové na výsledcích jednání společnosti s uhelnými revíry o cenách za nákup uhlí, která by měla skončit přibližně v polovině října. „Pokud by se cena zvyšovala, rozhodovalo by o tom listopadové jednání představenstva Plzeňské teplárenské a zákazníci by se to dozvěděli minimálně měsíc dopředu,“ prohlásila Siegerová.

Dana Veselá