Dívka i další lidé, kteří nemají s mužem nic společného, si tak mohli přečíst jeho adresu, číslo účtu i další citlivé údaje. V ohrožení tak byly i jeho peníze. Chyboval zřejmě stroj, který výpisy obálkuje.

„Když jsem otevřela obálku se třemi listy bankovního výpisu za prosinec 2008, nebylo mi nejdřív nic divné. Zarazila jsem se, až když jsem uviděla podivné příchozí a odchozí platby, které by na mém účtu neměly být. Až pak jsem se pořádně podívala na hlavičku papíru a zjistila jsem, že dva listy výpisu nejsou moje,“ řekla studentka.

Zprávou o tom, že jeho bankovní výpis doputoval do nepravých rukou, byl devatenáctiletý Tomáš Veselý nemile překvapený.

„Něco takového by se rozhodně stát nemělo. Kdokoli si mohl přečíst, kolik mi na účet chodí peněz, kolik a komu platím. Kdy a kde jsem platil kartou, kdy jsem vybíral peníze, no prostě všechno. Navíc jsou dneska i lidi, kteří umí přes číslo účtu vybrat z cizího bankovního konta peníze. Spořitelna mě tímhle dost zklamala,“ říká rozhořčený klient.

Podle mluvčí PS Denisy Salátkové byly oba zmíněné bankovní výpisy při obálkování ve stejném souboru. „Zjistili jsme, že byly za sebou na konci souboru a chybou obálkovací linky se zřejmě stalo, že stroj oba výpisy vložil do jedné společné obálky. Nyní zjišťujeme přesnou příčinu této chyby. Problém mohl být v použitých obálkách nebo papíru,“ vysvětlila Salátková s tím, že se jménem PS klientovi za toto selhání omlouvá. „Uděláme vše proto, aby se podobný případ nemohl opakovat,“ dodala Salátková.

Veselý má u PS účet založený teprve čtyři měsíce. O tom, že by bankovní ústav změnil nebo nepříjemnost řešil stížností, však zatím neuvažuje. „Doufám, že se něco takového už nebude nikdy opakovat,“ podotkl.

Zákon umožňuje takto postiženým lidem podat stížnost k Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „Podle našeho názoru jde o vážné pochybení, které mohlo mít vážné následky. Data z bankovních výpisů jsou zneužitelná. Zaznamenali jsme již v České republice i v zahraničí řadu případů, kdy byla podobná data použita doslova k vybílení účtů klientů či k odcizení identity,“ doplnila mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková.

Dodala, že pokud by se prokázalo, že za chybu zodpovídá nějaký konkrétní člověk, mohl by na něj poškozený klient podat trestní oznámení pro neoprávněné nakládání s osobními údaji.

A jak správně postupovat v případě, že kromě svého bankovního výpisu najdete v obálce ještě cizí výpis? „Nejlépe by měli lidé takový výpis odnést na pobočku příslušné banky. Mohou jej také neprodleně sami zaslat na adresu jejich správného majitele,“ doplnila Salátková.