To mu vyneslo vítězství mezi šesti týmy, které zpracovávaly tři různá zadání. Letos se poprvé ke studentům Fakulty strojní a Ústavu umění a designu přidali i kolegové z Fakulty zdravotnických studií.

„Unikátnost projektu tkví právě v propojení fakult. V praxi je běžné, že designér navrhne vzhled stroje a konstruktéři se mu pak snaží přizpůsobit nebo naopak, vyrobí se konstrukce a designér musí pracovat s tím, co už je dané. Tady se začínalo společně,“ vysvětluje ojedinělost projektu Stanislav Hosnedl, odborný garant projektů z katedry konstruování strojů. Velký úspěch právě se spojením oborů v rámci univerzity měl projekt již před dvěma lety v USA, kde o něm dokonce vyšla publikace.

Nespornou výhodou je, že po zapojení studentů z Fakulty zdravotnických studií se řešily i praktické věci, které by nezasvěcené designéry ani konstruktéry nenapadly. „Například by asi nebraly v úvahu potíže typu proleženin nebo by neudělali výsuvnou opěrku pro nohy každou zvlášť, ale vcelku. Nenapadlo by je totiž, že pacient může mít například jednu nohu ochrnutou,“ uvádí Hosnedl.

Projektů se celkem účastnila stovka studentů po dobu 13 týdnů v rámci semestrální práce. „Přibližně 40 z nich se věnovalo zadání na převozové křeslo do nemocnice nebo domova pro seniory,“ říká profesor Hosnedl.

Je velká šance, že projekt neskončí pouze na papíře nebo jako malý model. Před dvěma lety v této soutěži vyhrál jeden z týmů s projektem dětské postýlky a nyní se již pracuje na jejím prototypu. „Téma nám vždy totiž zadávají konkrétní firmy, s nimiž spolupracujeme, a podle toho, jak se jim zpracování líbí, se rozhodují, zda je využijí,“ doplňuje profesor.