Číslo jedna přiřkl los Občanské demokratické straně, patnáctku dostali komunisté. Na společném hlasovacím lístku tak bude ODS zapsána jako první, KSČM jako poslední.

Na rozdíl od parlamentních voleb, kdy má každá ze stran svůj vlastní hlasovací lístek, dostane totiž volič v komunálních volbách jen jeden velký se všemi vypsanými kandidujícími stranami a jmény jednotlivých kandidátů. „Za plentou pak může zaškrtnout buď stranu, nebo různá jména napříč politickým spektrem. Může zaškrtnout až 47 jmen a tím si vlastně sám sestavit zastupitelstvo podle svých představ,“ potvrdil Roman Matoušek z odboru správních činností magistrátu.

Kromě městského zastupitelstva budou lidé volit i své zástupce do městských obvodů. Největší zájem měly politické strany o radnici na trojce, kam dodalo kandidátky 11 politických stran a hnutí. Na Slovanech, Lochotíně a Doubravce jich bude kandidovat vždy deset.

Do letošních komunálních voleb se přihlásilo téměř dvakrát tolik subjektů než před čtyřmi lety. Tehdy v určeném termínu podalo kandidátky osm stran, jednu úřad kvůli nedostatkům vyřadil a registroval jich sedm.

Ve volbách v říjnu 2006 zvítězila ODS, která získala dvaadvacet ze sedmačtyřiceti křesel v zastupitelstvu, ČSSD jich obdržela deset, KSČM šest a po třech Pravá volba pro Plzeň, Plzeňská aliance a KDU–ČSL. Účast u voleb byla tehdy 37,06 procenta.

Volební čísla do Zastupitelstva města Plzně

1 - ODS
2 - Pravá volba pro Plzeň
3 - Plzeňská aliance
4 - Volte pravý blok
5 - Občané.cz
6 - Dělnická str. soc. spravedlnosti
7 - ČSSD
8 - Česká pirátská strana
9 - Suverenita
10 - KDU–ČSL
11 - SPO Zemanovci
12 - Věci veřejné
13 - Balbínova poetická strana
14 - TOP 09
15 - KSČM

Kandidátky jednotlivých stran najdete ZDE.