VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stelzer: veřejná doprava musí být levná a také rychlá

PLZEŇ - Kandidát za SOS chce odlehčit ucpanému městu, řešení je v územním plánu.

10.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Pravicový politik, který horuje za zlevnění jízdného ve veřejné dopravě. Zároveň vnuk slavného stavitele, který byl u zrodu Saského mostu nebo staré židovské synagogy v Plzni. Pavel Stelzer kandiduje do krajských voleb v barvách Strany pro otevřenou společnost jako její lídr.

Proč byste byl pro snížení jízdného v městské hromadné dopravě? Neměli by se cestující také na ceně podílet?
Pochopitelně se mají určitou měrou podílet. Je ale důležité občany k veřejné dopravě přitáhnout, jak kvůli průjezdnosti komunikací, tak kvůli zlepšení životního prostředí.

Jakým způsobem toho ale dosáhnout?
Veřejná doprava musí být levná a rychlá. Proto jsem proti jejímu zdražování, i když jsem pravicově zaměřený člověk. Zlevnit by se měly především předplatné kupóny na delší období. Rychlost je také důležitá, lidé budou jezdit trolejbusy v případě, že se dostanou do cíle stejně rychle nebo rychleji než auty.

Jaké řešení nabízíte v tomto případě?
Trasy vozů městské hromadné dopravy by neměly kopírovat cestu ostatní dopravy, měly by mít samostatné koridory, které by jejich jízdu ve špičce zásadně zrychlily a zároveň zatraktivnily. V Plzni tento požadavek v podstatě splňují z části pouze tramvaje. Na tyto věci je potřeba myslet s předstihem v územním plánu.

Velkým problémem v Plzni jsou neustále ucpané hlavní tahy vedoucí středem města. Dá se s tím něco dělat?
Pochopitelně by se urychleně měly dokončit dlouho připravované obchvaty. Problémy vznikají ale i proto, že lidé jsou nuceni jezdit do práce z jednoho konce města na druhý právě přes centrum. I tady jsem marně upozorňoval na tvorbu územního plánu. Ten se měl vytvořit tak, aby podnikatelské aktivity souvisely s místem pro bydlení potenciálních pracovníků. Příkladem jsou Borská pole, kam dojíždějí lidé z Vinic a Lochotína, přitom na Borských polích se s masivnější výstavbou bytů nepočítalo. A naopak, v oblasti Vinic, Lochotína a Bolevce je velmi málo pracovních příležitostí. Tento nedostatek územního plánu generuje zbytečně mnoho dopravy, která by nemusela být, kdyby byly pracovní příležitosti v docházkové vzdálenosti.

A jsou ještě další možnosti jak odlehčit městu?
Konečně by se měla realizovat záchytná parkoviště na okraji města, plány by neměly zůstávat pouze na papíře. Na těchto místech by lidé jedoucí do Plzně mohli zaparkovat a poté pokračovat veřejnou dopravou. Zatím tuto roli často mimoděk plní parkoviště u velkých obchodních domů.

Na svých webových stránkách vyjadřujete sympatie občanským demokratům a zeleným. Proč právě jim?
Na krajské úrovni je náš volební program podobný v mnoha směrech ODS, . Hlavně v době, kdy jsem byl ještě krajským předsedou ODA, jsme se s politiky z této strany domluvili na prosazení některých dobrých nápadů. Odlišný názor však máme hlavně na deregulaci nájemného, která již měla být provedena dávno; bylo by to mnohem méně bolestivé, než je tomu v této době - a hlavně by se již podstatně zlepšila kvalita nájemního bydlení; a zvýšil by se jistě i počet takových bytů. Strana Zelených nám dávala zase některé motivy a nápady zohledňující zachování a zlepšování životního prostředí a to především v oblasti dopravy. V současnosti je ale tato strana na krajské úrovni jiná. Trochu se obávám její radikalizace.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s televizí R1 ZAK.

Autor: Evžen Zavadil

10.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení