VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starý Plzenec čeká referendum o supermarketu

Starý Plzenec – Lidé budou hlasovat příští rok v den konání krajských voleb. Převahu nemá zřejmě nikdo.

17.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Přemysl Spěvák

Už je to jasné – o stavbě supermarketu Penny Market, který rozhádal Starý Plzenec na dva nesmiřitelné tábory, rozhodnou lidé v místním referendu. Vypsání plebiscitu v pondělí jednomyslně schválilo na základě petice obyvatel plzenecké zastupitelstvo. Zorganizování referenda vyjde město na maximálně 200 tisíc korun.

Politici ponechali otázku referenda i termín, jak je navrhl přípravný výbor. Lidé budou hlasovat za rok na podzim spolu s volbami do zastupitelstva Plzeňského kraje. Klíčová bude totiž účast. Aby bylo referendum platné, musí k urnám přijít 35 procent voličů a nadpoloviční většina z nich se musí vyslovit buď pro výstavbu supermarketu, nebo pro její zákaz.

Odpůrci obchodu plánují informační kampaň, v níž chtějí lidi přesvědčit, že supermarket do středu města nepatří. Třicetitisícovou dotací jim pomůže Nadace VIA. „Už máme vymyšlený motiv loga referenda. Budeme rozdávat letáčky a tiskoviny do schránek," popsal kampaň jeden z organizátorů petice za referendum Jan Kotora.

Podle něj jsou síly odpůrců a příznivců stavby Penny Marketu vyrovnané. Přesvědčovat nerozhodnuté a přemluvit příznivce ke změně názoru hodlá stejnými argumenty jako doposud. „Výstavbou supermarketu u školy dojde ke zvýšení dopravní zátěže, hluku a emisí. Zároveň vybudování nového vjezdu pro osobní auta a zásobování zvýší riziko vzniku nebezpečných situací," zdůvodnili odpůrci s tím, že obchod podobného druhu nepatří do centra města, ale na jeho okraj.
Město podle starostky Vlasty Dolákové nepovede žádnou kampaň a výsledky plebiscitu bude zastupitelstvo respektovat. „Výsledek referenda je pro město závazný," dodala starostka.

Jiří Tetzeli, majitel pozemku, na němž má stát Penny Market, je předběžně dohodnutý na jeho prodeji developerovi A+R, který zastupuje Penny Market. Plán B pro případ ztroskotání výstavby obchodu odmítl sdělit.

Zastupitelka Starého Plzence Hana Sobotová uvedla, že podle územního plánu je lokalita určena ke komerčnímu využití. „To znamená pro obchodní účely, administrativní budovy, ubytování nebo stravování," vyjmenovala namátkově Sobotová s tím, že do této kategorie nepatří třeba průmyslová výroba nebo velkoobchodní sklady.

Myšlenka postavit ve městě supermarket ožila vloni, když A+R požádala o směnu pozemků (na které má smlouvu o smlouvě budoucí s Tetzelim) s městem kvůli vjezdu k obchodu.

Otázka referenda

Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo a rada města Starý Plzenec bezodkladně podnikly veškeré kroky v samostatné působnosti k zabránění výstavby obchodního zařízení o prodejní ploše větší než 200 metrů čtverečních v blízkosti Základní školy Starý Plzenec v prostoru vymezeném ulicemi Nádražní – Radyňská – Nerudova – Jiráskova v katastrálním území Starý Plzenec?

Autor: Martin Švec

17.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení