VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starý Lüftner sestoupil z nebes, aby poděkoval zachráncům

Plzeň – Sestoupili z nebes, aby se podívali, jak to na jejich statku zase šlape. Při víkendové oslavě desátého výročí záchrany statku Lüftnerka v areálu plzeňské zoo se na chvíli v centru dění objevily imaginární postavy Rozálie a Josefa Lüftnera, nejvýznamnějšího majitele známého statku.

17.9.2011
SDÍLEJ:

Desáté výročí záchrany statku LüftnerkaFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Žili jsme tady od roku 1841, manžel zemřel v roce 1877,“ vymezila kyprá Rozálie čas, kdy na Lüftnerce společně hospodařili.

Josef Lüftner byl možná v 19. století mocný statkář, při víkendové alegorii se ale ke slovu nedostal, manželka byla prostě výmluvnější a vše odvyprávěla za něj. „V roce 1846 tady Josef zažádal na magistrátu o povolení vařit pivo, jenže právovárečníci ve vedení města mu to zakázali. To víte, báli se konkurence,“ dodala rozšafně Rozálie.

Při pohledu na dnešní podobu statku, o kterém padla v zápisech první zmínka v roce 1807, se rozzářila. „Ale pěkně jste to tady zvelebili,“ pochválila současníky a společně začala předávat děkovné dopisy lidem, kteří se o rozvoj statku nejvíc zasloužili.

Právě díky nim Lüftnerka nabrala druhý dech a stala se oblíbeným místem zastavení hlavně pro rodiče s dětmi. Slavnostní listy tak dostali už dnes bývalí radní Marcela Krejsová, Jiří Uhlík a Petr Náhlík. A také Bohumil Souček, v devadesátých letech minulého století technický náměstek zoologické zahrady. „To byl největší hybatel celé akce, bez něj by budovy nejspíš už spadly,“ připomíná František Hykeš z plzeňské zoo.

Lüftnerka ještě za první republiky sloužila jako školní statek, po druhé světové válce ale začala chátrat. „V šedesátých letech minulého století se statek stal součástí zoo,“ vysvětluje Hykeš. V sedmdesátých letech už byly budovy v tak špatném stavu, že byl vypsaný demoliční výměr, naštěstí pro Lüftnerku se nenašly peníze ani na zničení.

Na přelomu tisíciletí se statku podíval na zub Bohumil Souček. „Obě budovy sloužily jako skladiště. Byly v hrozném stavu, stropy byly propadané. Začátkem roku 2000 přišlo rozhodnutí. Brigádnicky jsme začali po odpolednech a večerech horní budovu vyklízet, v roce 2001 jsme stáje zprovoznili, nastěhovali do nich zvířata, začali jsme navážet staré zemědělské stroje“ popisuje zachránce.

Stal se zázrak, Lüftnerka znovu ožila, na to, jak kdysi fungoval statek, se chodili dívat další a další návštěvníci. „To byl zlomový okamžik. Potom se začaly připravovat další projekty, peníze přišly i z městské pokladny,“ vzpomíná Bohumil Souček.

Pak už šlo všechno jako lavina, o víkendu se tak mohla Lüftnerka ukázat bývalým majitelům v plné kráse. „Byl to sen, který se povedl naplnit,“ dodává Souček.

Autor: Evžen Zavadil

17.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení