Jako vždy začínáme rozhovor s hlavou obce. Starosta Jaroslav Vraný před naším setkáním ukázal, že kromě své starostovské funkce a toho, že společně s dalšími lidmi z obecního úřadu nahrazuje pošťáky, funguje v Letinech i jako strážník a chytá zloděje. Naše povídání tak začal omluvou za zdržení. Čekal na policii.

Koho jste tedy chytal a kde?
Máme kontejner na sběr starého železa. A já jel kolem a viděl takovou rodinku, jak si ho podávají přes plot a nakládají to do auta. Tak jsem na ně houknul a oni mi řekli, že to mají dovolené od starosty. Začal jsem to s nimi řešit, řekl, ať to vrátí, a zavolal policii z Blovic. Dlouho jsem se s nimi přetahovat nemohl, takže odjeli. Ale policie už byla na cestě proti nim a podle auta a čísla je chytila. Což je dobře, alespoň o nich budou vědět. Poslední dobou se tady takoví nějací zlodějíčci ometají.

A jak jste na tom s poštou? Je nějaký pokrok od doby, kdy jsme psali, jak tady pošta zavřela pobočku a její funkce nahrazuje obecní úřad jako Partner pošty a skladuje dopisy a balíky, aby si pro ně nemuseli lidé jezdit do Blovic?
Pošta pokročila tak, že je definitivně zavřená, a je to na nás. A ještě Česká pošta říká, jak Partner krásně funguje, a přitom je s tím strašně práce. Jsme zavalení, ale chtěli jsme lidem zachovat tu službu.

Musíte ale kromě doručování pracovat i jako vedení obce. Co se vám v tady v posledních letech podařilo?
Z Letin do Kbelnice se položil vodovod, který tam do teď nebyl. Pamětníci říkali, že už se tam měl dělat před válkou. Podařilo se nám získat dotaci, takže konečně…

Pak máme například nové dětské hřiště a sportovní víceúčelové, bezdrátový rozhlas do všech pěti obcí, opravené kapličky ve Svárkově a Chocenickém Újezdě a měly by se ještě osadit herní prvky jako dětské houpačky na veřejná prostranství tady, ve Svárkově a Chocenickém Újezdě.

Ptát se, co máte ještě v plánu, asi nemá teď před volbami velký smysl. Máte nějaké tušení, jak tady volby dopadnou?
To je opravdu těžké říci, protože je tu sestaveno pět kandidátních listin, takže se uvidí.

A co tady bude nutné v příštím volebním období udělat?
Bude třeba dodělat územní plán, projekt ke kanalizaci a čističce odpadních vod a největším dluhem obce jsou silnice. Ale ty nemá smysl opravovat předtím, než pod ně bude zakopaná kanalizace. A také jsme koupili tři a půl hektaru pozemků na stavební parcely. Obec takových ploch měla minimum. Takže chceme s územním plánem vytvořit i zastavovací plán na stavební parcely, které zasíťujeme a nabídneme k odprodeji.

Letiny jsou známé i díky bývalým lázním, jak fungují nyní jako sociální služba pro lidi se zvláštním režimem a zdravotnické zařízení?
Myslím, že dobře. Za obec mohu říci, že jsem rád, že to funguje, že nejsou lázně prázdné a postupně se opravují jednotlivé budovy.

Jak je to tady s prací? Musí za ní místní dojíždět nebo jsou tu i podnikatelé, kteří je zaměstnají nebo uživí alespoň sebe?
Někteří dojíždí, ale je tu kromě lázní třeba zemědělská společnost, FCT Electronic Czech, řezník a další drobní živnostníci.

Takže je tady i kde nakoupit, kam zajít posedět a podobně?
Kromě holiče je tu myslím všechno. Jedenkrát týdně sem jezdí ordinovat i lékař.

Jak jste tady na tom s kulturním a volnočasovým vyžitím?
Spolky jsou aktivní, takže i tahle oblast je celkem bohatá. Máme plesy, maškarní. v létě je v podstatě každý víkend nějaká akce. Třeba petanque klub pořádá na koupališti turnaje, rybáři dělají soutěže, škola besídky a Sdružení podnikatelů staví každoročně vánoční strom. Jen mladým trochu chybí muzika, takže tuto oblast by mohl někdo zkusit vzít do rukou. Otázkou je, jestli by byl zájem takový, aby se vrátily náklady na kapely.

Zmínil jste koupaliště. V mnoho obcích jsou kvůli náročným hygienickým podmínkám vedena jako třeba víceúčelové nebo požární nádrže. Není náročné udržovat vodu takovou, aby splňovala normy?
Chce to se o to starat, ale tak náročné to není. Ona ta voda vypadá špinavě, ale není. Je tmavá, protože jsou tu všude rašeliniště, ze kterých sem stéká voda. Ale to je naopak léčivé a starší lidé říkají, že jim tahle voda pomáhá třeba na klouby.