VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srbová: K životu patří i smutné konce

Plzeň – „Na každé noze mám pětatřicet.“ Tak se smíchem komentovala Anna Srbová z Městské charity Plzeň své sedmdesátiny, které má právě dnes. Už včera je ale oslavila v plzeňské meditační zahradě. Mezi gratulanty byli i ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr či páter Emil Soukup.

9.6.2011
SDÍLEJ:

K narozeninám Anně Srbové popřál i páter SoukupFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Ani to nebyla první oslava. „Už jsem slavila se škodováky. Devětatřicet let jsem totiž ve Škodovce dělala. Připravili mi moc hezké setkání. Krásné na tom bylo především to, že jsme tam byli světový kolektiv. Je krásné se setkat s dobrými lidmi. A takoví tam byli všichni. Být v takové společnosti je vítězství. Na léta, kdy jsem tam dělala, ráda vzpomínám. Dodnes se setkáváme. Několik z nich mi v charitě pomáhá jako dobrovolníci,“ říká Srbová.

Meditační zahradu si na včerejšek vybrala ze dvou důvodů. „Mám k ní srdečný vztah a zároveň ji považuji za neutrální místo, kam mohou přijít věřící i nevěřící. Nejsme tady pro to, abychom se najedli nebo napili. Jde o to, že se můžeme setkat, popovídat si a tak pěstovat pěkné vztahy. Těch není nikdy dost,“ konstatuje oslavenkyně, která stála v roce 1993 u zrodu Městské charity Plzeň. Dobročinnosti se ale věnovala dávno předtím. „Dříve byla charitní práce neorganizovaná. K víře patří, že chodíte na bohoslužby a pomáháte lidem. Pokud to berete vážně, musíte se obojímu věnovat. Začali jsme s tím už ve Škodovce,“ dodává.

Přestože Charita začínala v devadesátých letech v podstatě z ničeho, byla podle ní první léta radostná. „Těšili jsme se totiž z mála. Charita už tu fungovala před vznikem plzeňské diecéze. Patřili jsme pod Prahu. Byli jsme jedním z prvních měst v republice, kde začala fungovat charitní ošetřovatelská služba po domech,“ vzpomíná.

Prvním provozem Charity byl Domov pro bezdomovce ve Františkánské ulici. Místo tam bylo pro jedenáct lidí. „Teď máme spektrum služeb, které pokrývá dobu před narozením, kdy pomáháme matkám bez domova, i po smrti, kdy ukládáme lidi, kteří nikoho nemají, do charitního hrobu,“ popisuje Srbová.

Člověk podle ní nikdy nedosáhne všechno, co chce. „Pokud by to tak bylo, tak to už bych pak musela umřít. A to se mi ještě nechce. Každopádně bych ten současný stav zakonzervovala, aby se už nic špatného nestalo. To by bylo úžasné,“ doplňuje.

Za dlouhá léta v Charitě pomohla spoustě lidí. Jeden příběh jí utkvěl asi nejvíce. „Honza k nám přišel do domova pro bezdomovce před osmi a půl lety z protialkoholické léčebny a od té doby se nenapil. Potkal Olinku, dívku z dětského domova. Vystrojila jsem jim charitní svatbu. Teď už bydlí v bytě. Samozřejmě ale nejsou jen příběhy se šťastným koncem. Některé mají konec smutný. Ale i to k životu patří,“ konstatuje.

Autor: Ladislav Vaindl

9.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení