VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž na druhou věž splnila cíl. Mluví se o ní

Plzeň – Soutěž o architektonický návrh druhé věže katedrály sv. Bartoloměje byla vyhlášena ve čtvrtek. 

14.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Hned druhý den po jejím uveřejnění splnila přesně to, co od ní vyhlašovatelé očekávali – tedy velký rozruch a emoce. K samotnému nápadu se vyjádřilo několik odborníků, tady jsou jejich názory.

Jaromír Veselák, architekt

Nemám vůbec nic proti hledání nápadů, ideovým soutěžím, nadsázce a vtipu, ani proti shromažďování tvůrčích myšlenek, byť by byly nereálné či nerealizovatelné. Podporu tvořivého dialogu v Plzni vítám jako velmi potřebnou.

Soutěž na druhou věž plzeňské katedrály by však neměla zastínit nedávné výsledky mnohem důležitější urbanistické soutěže na širší centrum Plzně. Tam se totiž rozhoduje o skutečné podobě města a jeho budoucím rozvoji, tam byly shromážděny důležité nápady pro připravovaný územní plán města Plzně. Ten bude mít ve svém důsledku mnohem zásadnější a reálnější dopad na život lidí v Plzni, než počet věží u kostela. Obávám se, aby virtuální a marketingově pojatá témata nezastínila ta skutečná.

Petr Domanický, Západočeská galerie

Chrám sv. Bartoloměje je nejvýznamnější památkou Plzně, jednou ze dvou, které jsou v celém městě chráněny jako tzv. národní kulturní památky. Úvahy o dostavbě druhé věže jsou naprosto absurdní a svědčí o snaze k nejvýznamnější památce a symbolu města přistupovat jako k předmětu reklamy, tedy čistě obchodně. Současně svědčí o ignorování vývoje celého moderního oboru, jakým je památková péče, za více než poslední století. Na věc nemohu pozitivně pohlížet ani jako na recesi nebo snahu podpořit vznik zajímavých nápadů. Zkrátka, je to taková blbost, že mám obavu, aby v Plzni neměla šanci na úspěch. Je zajímavé sledovat, jak v Plzni, která byla v minulosti tolik poničena, příliš k aktivitě nelákají zdevastované části města, které by zásah architekta nutně potřebovaly. Pozornost láká to, co po devastaci z města zbylo – náměstí, okružní sady, kostel. Jinde by bylo možné vytvářet nekonfliktní nové krásné věci, které by městu jednoznačně prospěly. Ovšem, nepřevyšovaly by kopce!

Hovořit v této souvislosti o bourání mantinelů má možná na první pohled kreativní nádech. Co ale bouráme návrhem nástavby objektu, který patří někomu jinému, kdo o něco podobného vůbec nestojí? A co bouráme útokem na principy památkové péče, která u nás (přes špatné podmínky a napadání ze všech stran) funguje a výsledky se tradičně všichni chlubí.

Jakub Chvojka, krajinářský architekt

Vyhlášení soutěže na druhou věž Bartoloměje v Plzni můžeme chápat jako nesmysl, rouhání nebo aroganci, můžeme se pohoršovat nad vyhazováním peněz, můžeme se rozčilovat nad ničením historické hodnoty, stejně tak se můžeme vysmívat naivnímu snění. Ano, to všechno můžeme, ale proč se vůči světu vymezovat negativně? Náš svět je naplně zázraky a stačí je jen uvidět. Nositel Nobelovy ceny míru Martin Luther King kdysi řekl: „Vykročte ve víře. Nemusíte vidět celé schodiště, jen udělejte první krok“. Soutěž na druhou věž je krásně bláhový projev svobodného lidského ducha. Druhá věž se chvěje na hraně snu a reality. Právě toto chvění je také předpokladem pro kulturnost a duchovnost člověka. Přál bych Plzni, aby jí podobné debaty pozdvihovaly k výšinám. „I have a Dream…“

Kateřina Kvasničková

Autor: Redakce

14.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat. Skončil ve vazbě
5

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Hladovou vydru prozradil pes

Příšov – Zvláště chráněné zvíře se zatoulalo do Příšova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení