VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociálních lůžek je málo

PLZEŇ - Fakultní nemocnice v Plzni nabídla v uplynulých dnech zájemcům tzv. sociální lůžka, kam je možné umístit například seniora, o kterého se nemá kdo starat. Zájem je obrovský, takže nemocnice rozhodla, že v příštím roce počet těchto lůžek opět zvýší.

11.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Šula

„Není dne, kdy by nám někdo nevolal,“ vysvětlila náměstkyně FN pro ošetřovatelskou péči Andrea Vobořilová. „V regionu totiž tato lůžka chybějí. Navíc se neustále zvyšuje věková hranice, o seniory se nemá kdo starat. V některých regionech vázne terénní práce,“ vysvětlila enormní zájem Vobořilová.

Oddělení s 25 sociálními lůžky nemocnice otevřela v areálu bývalé vojenské nemocnice, jež je nyní součástí FN a kde jsou ještě volné kapacity.

FN využila možností nového zákona o sociálních službách, který začal platit na začátku roku. Podle něj se poskytují příspěvky na péči klientům přímo na ruku. Ti se pak rozhodnou, jakou péči si za ně nakoupí.

A jak se klient na sociální lůžko dostane? „Závisí to na ošetřujícím lékaři, který se o pacienta stará ještě na běžném oddělení,“ vysvětlila Vobořilová. Nejprve ve spolupráci se sociální pracovnicí zjistí, jaká je jeho rodinná sociální situace a jak se o sebe dokáže po odchodu z nemocnice postarat. „Při propuštění z běžné hospitalizace se pak podpisem smlouvy zaváže, že na sociální služby bude finančně přispívat, a poté se stane naším klientem,“ dodala Vobořilová.

Klient si bude sám hradit 250 až 300 korun za den. Částka pokryje náklady na ubytování, stravu, pomoc při běžné hygieně a další služby. Minimální příjem, který pokrývá nutnou ošetřovatelskou péči, obdrží nemocnice od zdravotních pojišťoven. Na pokrytí nákladů přispívá i ministerstvo práce a sociálních věcí, které FN poskytne na rok 2007 přes tři miliony korun.

Smlouvu podepisuje klient na tři měsíce. Dá se ale prodlužovat. Podle Vobořilové by mělo být sociální oddělení překlenovacím zařízením při čekání například na domov důchodců nebo na umístění na lůžka dlouhodobě nemocných (LDN). Důchodci totiž někdy čekají i několik let.

Sociální hospitalizace se podle Vobořilové zásadně liší od té poskytované ze zdravotních důvodů. Klient se může volně pohybovat po areálu ve svém domácím oblečení.

Nespornou výhodou je podle mluvčí FN Renaty Jenšíkové to, že v případě zhoršení zdravotního stavu seniora může být ihned přeložen na akutní lůžko.

11.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pivo z Přeštic poteče do sklenic už za měsíc

Rozvodna v Přešticích. Foto: ČEZ
3

Přeštická rozvodna je modernější

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

AKTUALIZOVÁNO

Osmnáctiletý mladík se v noci utopil v lomu

Hradec u Stoda - Tělo chlapce nalezli ve vodě potápěči. Bohužel již bez známek života.

U Štěnovic má vzniknout cyklistický ráj se čtyřiceti kilometry tras lesem

Štěnovice – Takzvaný singltrek zatím Plzeňskému kraji chybí.

Vrba: Věřím, že Spartě a Slavii budeme zatápět

Plzeň - Trenér Viktorie Plzeň tvrdí, že výkony jeho svěřenců jdou nahoru.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení