VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šneberger: V ODS nejsou jen Dušínové

Plzeň – Do politiky vstupovali zakladatelé plzeňské ODS s nadšením a spoustou ideálů. Ačkoli se nyní rozcházejí v tom, jak se za dvacet let strana změnila, v jedné věci se shodují: Snad ani jeden nelituje, že do toho tenkrát šel. I přes to, že strana dnes bývá často nazývána stranou kmotrů.

30.4.2011
SDÍLEJ:

Jiří ŠnebergerFoto: Archiv

Ludvík Rösch (Občané.cz) spoluzakládal hned po revoluci i plzeňské Občanské fórum, to se ale podle něj stalo po čase ´bezbřehým všeobjímajícím uskupením´. „Kvůli velkým názorovým rozdílům se tato strana na svou dobu poměrně noblesně rozdělila a přibližně 15 lidí začalo zakládat novou stranu,“ vzpomíná Rösch s tím, že to tehdy bylo obtížné hlavně organizačně.

V tom se s ním shoduje i šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger, který do strany přišel asi o měsíc déle než Rösch. „Nikdo na začátku neměl zkušenosti, jak vést radnici, úřady nebo úředníky,“ podotýká Šneberger. Podle něj šli všichni do politiky plni ideálů, že všechno půjde samo. „No, nešlo,“ usmívá se Šneberger.

Lumír Aschenbrenner (ODS) přiznává, že jeho osobně pro vstup přesvědčil tehdejší premiér Václav Klaus, který řekl, že ´nestačí, když lidé pravici volí, ale měli by do politiky i vstoupit´. „To byla ta poslední kapka,“ řekl starosta plzeňských Slovan, který z té doby vzpomíná i na další setkání se současným prezidentem. „Měl v Plzni tehdy konferenci a já pracoval v privatizační komisi. Pamatuji si, že mu naše privatizační komise věnovala Diplom kapitalistické brigády. Klaus emoce nedává znát, jen se tím svým způsobem usmál pod fousy. Myslím, že ho to potěšilo.“

Největší odliv zažila ODS v letech 1997 a 1998, právě tehdy stranu opustil i Ludvík Rösch. „Prasklo, že ODS není tak morálně čistá. Na dnešní poměry to byly prkotiny, ale my jsme je považovali za strašné věci,“ popisuje Rösch, který přesto ve straně zůstal ještě půl roku. „Myslel jsem, že bude lepší zůstat a stranu napravit, asi jsem byl zpožděnější nebo idealističtější,“ popisuje Rösch, který následně působil v Unii svobody a nyní je v plzeňském zastupitelstvu za uskupení Občané.cz. Tvrdí, že přestože jsou v ODS i dnes slušní lidé, často je strana jen ´prostředkem moci´. „Přesto svého působení v ODS nelituji. I když se původní ideály naplnit nepovedlo, aspoň jsem to zkusil,“ doplňuje Rösch.

„ODS už je dnes jiná. Jak se mění život, změnila se i strana. Také funguje jinak,“ potvrzuje Jiří Šneberger s tím, že ale nelze paušalizovat. „Je jasné, že nejsou všichni Mirkové Dušínové a problémy jsou všude, ale označit všech více než 1500 členů za lumpy nejde,“ dodal Šneberger.

Svého vstupu do strany nelituje ani starosta Lumír Aschenbrenner. „A to i přes to, že se změnila. A ne vždycky k lepšímu. Dřív dávala příležitost jedincům, to byl její ideál. Teď už podle mě jedinec nemá tak velkou šanci se prosadit,“ připouští starosta.

Kdo byl také mezi prvními členy ODS

Zdeněk Prosek, Ludvík Rösch, Anna Röschová, Antonín Pečenka, Jaroslav Jurečka, Alexandra Procházková, Jan Blažek, Jiří Šneberger, Marcel Hájek, Lumír Aschenbrenner, Miroslav Levora, Jaroslav Nedvěd, Martin Pytlík, Václav Samek, Petr Zimmermann.

Autor: Miroslava Tolarová

30.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jablek je letos méně a mohou zdražit

FK Mladá Boleslav - FC Viktoria Plzeň
17

Viktoria válí, vyhrála poosmé v řadě

FOTO: Plzeň bavil Sporťáček

Plzeň - Děti i dospělí si zkoušeli sportovní disciplíny a setkávali se s hvězdami.

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Šumava – V neděli TV Nova odvysílá už pátý díl druhé řady Policie Modrava, který nese název Sestřička. I při jeho natáčení se událo několik perliček, o něž se s Deníkem podělil režisér a autor celého projektu Jaroslav Soukup.

Plzeň očima Jarmily Hruškociové

Plzeň - Jarmila Hruškociová (rozená Dycková) je profesionální tanečnice. Vystudovala Taneční konzervatoř v Brně. Od roku 2007 je členkou baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se později stala sólistkou.

V Kopeckého sadech našel muž mrtvolu

Plzeň - Mrtvé tělo objevil pracovník, který přišel do sadového okruhu čistit kašnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení