VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt je součást života, ukazuje nová výstava o umírání

Plzeň – Na Plzeňsku bývalo až do poloviny devatenáctého století zvykem vyprovázet zemřelého zvoněním zvonku obšitého plátnem.

1.11.2014
SDÍLEJ:

Kurátor výstavy Michal Chmelenský ukazuje 
na vitrínu s posmrtnými maskamiFoto: DENÍK/Hana Josefová

Zvuk pomáhal odchodu duše z tohoto světa, lákal ji, aby se odpoutala a následovala jej do nebe. Plátýnkem byl zvoneček obšit nejspíš proto, aby umírajícího svým zvukem příliš nerušil. Před domy umírajících a těžce nemocných se pak také pokládala sláma, aby projíždějící povozy nedělaly hluk. Každý, kdo šel kolem, si také hned všiml, že uvnitř někdo stůně nebo že umírá. Rituálů a zvyků spojených s umíráním byla celá řada. O nich, ale i o dalších „věcech" souvisejících se smrtí je nová výstava Umění umírat, která je v těchto dnech k vidění v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni.

„Návštěvníkům chceme přiblížit tradice spojené s fenoménem umírání a smrti a přispět k jeho chápání jako přirozené součásti lidského života," uvedl kurátor výstavy Michal Chmelenský.

Expozice nahlíží na smrt hned z několika úhlů. Mapuje období umírání, kulturu pohřbívání, to, jak se přistupovalo k mrtvým od vrcholného středověku do současnosti. Zmiňuje též obsah pojmů dobrá a špatná smrt, přičemž ta špatná nastala v případě sebevraždy, úmrtí někoho neznámého nebo malého dítěte.

„Období umírání a pohřbu bylo tím nejritualizovanějším v životě. Lidé byli vtaženi do celého souboru různých rituálů a zvyků, které jim umožňovaly se s tou smrtí nějak vyrovnat. Málo prostoru bylo pro soukromí, současně s tím to ale pozůstalým dovolovalo odžít si ten smutek a umírající nasměrovat, aby odešli v pokoji," vysvětlil Chmelenský.

Výstava má několik částí. V té přední se návštěvník seznámí s tím, jak se smrt zobrazovala. „Každý známe smrťáka. Na našem území zpodobňovala smrt také vysoká žena zahalená v bílém, na Plzeňsku též smrtka v podobě batolátka, což není úplně obvyklé," doplnil Chmelenský.

Na výstavě jsou též k vidění posmrtné masky, obrázky či předměty, které se dávaly do rakví.

Nesýčkuj! aneb Když smrt klepe na dveře

Různým znakům, které zvěstují smrt, přikládali v minulosti naši předkové velký význam.

Blížící se smrt například prozrazovalo, když někdo slyšel houkat sýčka. Z toho je odvozeno i známé „Nesýčkuj!". Špatným znamením bylo i to, když rychle zrezivěl nůž na chléb, když někdo zahlédl smrtihlava nebo mrtvého hada, nebo ho dokonce zabil někde poblíž stavení. „Věřilo se totiž v existenci nějakého domovního ducha, většinou se personifikoval do podoby nějakého hada hospodáříčka, který se měl o to stavení starat. Když had hospodáříček odešel, věřilo se, že ten grunt postihne nějaká katastrofa nebo smrt toho, kdo se o něj staral," uvedl Michal Chmelenský, kurátor výstavy Umění umírat.

Se smrtí je spjata i řada vánočních tradic, z nichž některé dodržujeme dodnes. Jde například o rozkrajování jablek. Když se po rozkrojení objeví hvězdička, znamená to, že dotyčný bude po celý příští rok zdravý. Pokud se však objeví křížek, nevěstí to nic dobrého.

Tradičním vánočním zvykem rozšířeným na Plzeňsku bylo také odkrývání hrnečků. „Například v rodině dala maminka dětem čtyři hrnečky, pod jeden ukryla minci, pod druhý prstýnek, pod třetí uzlík a pod čtvrtý popel. Pokud si to dítko vytáhlo popel, tak to znamenalo, že zřejmě zemře," vysvětlil Chmelenský. „Smrt v té chvíli ztrácela své tajemství a lidé ji uměli uchopit a uměli se s ní vyrovnat, což dnes už moc neumíme," dodal Chmelenský.

Autor: Miroslava Vejvodová

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Miroslav Indrák

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení