VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slovany začnou počítat režii. Potom se znovu opřou do boje za porodnici

Plzeň – Přeměna bývalé porodnice na Čapkově náměstí na Slovanech na zařízení pro seniory začíná nabírat konkrétní obrysy.

11.1.2012 2
SDÍLEJ:

Budova porodnice na Čapkově náměstí na SlovanechFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Zatímco ještě začátkem prosince loňského roku se magistrát stavěl k možnosti vlažně, nyní už pověřil radnici na Slovanech konkrétními kroky, jak postupovat. „Necháme si spočítat, jaký typ domova by byl po přestavbě budovy provozně nejlevnější. To město vyhodnotí a může podat žádost o dotaci,“ prohlásil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Zřejmě by už nešlo o klasický domov důchodců, ale o tzv. domov se zvláštním režimem. Právě tam je totiž podle radního města pro sociální věci Jiřího Kuthana (ČSSD) šance na nejlevnější provoz, který by město dotovalo ročně zhruba pěti miliony korun.

„To je pro nás únosné. Tento typ zařízení je určen nemocným seniorům, řadí se k nim například lidé postižení demencí,“ vysvětlil Kuthan. A na ty je možné získat od státu nejvyšší příspěvky, které by společně s důchodem (seniorovi zbývá 15 % jako kapesné) téměř stačily na hrazení pobytu. „Současný trend je nechat zdravého seniora co nejdéle doma v jeho vlastním prostředí a pomáhat mu různými službami, než jej ubytovat v klasickém domově důchodců,“ poznamenal Kuthan.

O budovu na Čapkově náměstí, kterou opustila Fakultní nemocnice Plzeň, když přestěhovala gynekologicko-porodnickou kliniku do nového objektu na Lochotíně, usiluje druhý plzeňský obvod už dlouho. Veškeré snahy zatím vždy ztroskotaly na nedostatku peněz. Mluvilo se o tom, že bude problém s nákupem budovy i drahou přestavbou velkých pokojů a sálů pro potřeby seniorů. Ta se odhadovala až na 100 milionů korun.

Ke konci loňského roku se však objevila šance získat budovu od státu bezúplatně a navíc i možnost dostat na její přestavbu pro potřeby seniorů až 75 procent státní dotace. „Tento příslib z Ministerstva zdravotnictví i Ministerstva práce a sociálních věcí stále trvá,“ prohlásil Aschenbrenner.

Dům na Slovanech vznikl ve 30. letech minulého století podle projektu Václava Kleina jako škola. Děti do ní ale chodily jen krátce před druhou světovou válkou, během níž z ní Němci udělali lazaret. Jako porodnice později fungovala déle než šedesát let.

Autor: Dana Veselá

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení