VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlechtična přijela do Nýřan testovat uhelnou dráhu

Nýřany – Na železničních tratích v okolí Nýřan se bude za týden konat hned několik oslav najednou. Koleje o víkendu obsadí historické vlaky, vzpomene se také na horníky… To vše u příležitosti výročí, která se v letošním roce sešla.

4.9.2015 3
SDÍLEJ:

Zatěžkávací zkoušky znovuzprovozněné uhelné dráhy provedl Iron Monument Club Plzeň včera. Do Nýřan za tím účelem přijel s lokomotivou Šlechtična.Foto: DENÍK/Pavel Korelus

Asi největší atrakcí bude takzvaná uhelná dráha mezi Nýřany a areálem společnosti Dioss. Byla zpustlá a zarostlá, ale už není. Cestující na ni vlaky vyvezou po dvaceti letech. Mezi lokomotivami bude i oblíbená Šlechtična, která trať včera testovala.

Co všechno Nýřansko čeká, ví Robert Kučera z Iron Monument Clubu Plzeň. „Náš klub s podnikem Dioss Nýřany a s obcemi ležícími na trati Nýřany – Heřmanova Huť připravil oslavy 150. zprovoznění uhelných drah na Nýřansku, 110. výročí veřejných tratích a  95. výročí osobní dopravy. V každé obci na trati se budou konat akce, doplní je parní a motorové historické vlaky, které budou po celém Nýřansku jezdit," uvedl Kučera.

Co se bude dítHistorické parní i motorové vlaky budou 12. a 13. 9. jezdit po tratích Nýřany – Dioss, a. s. – Nýřany, Nýřany – Heřmanova Huť – Nýřany, Nýřany – Krimich II. – Nýřany a Plzeň – Nýřany – Domažlice

Na trase Nýřany – Dioss – Blatnice – Rochlov – Heřmanova Huť a zpět bude jezdit historický autobus

12. 9. se bude ve Zbůchu
od 12:00 konat Den horníků,
v Heřmanově Huti oslavy 900 let Vlkýše, v Rochlově bude zpřístupněn areál zámku, před nímž zaparkují autoveterány,
v Blatnici začne odpolední program ve 12:30 hodin

Tříkilometrovou uhelnou dráhu Iron Monument Club oživí díky firmě Dioss. „Tato část dráhy jí patří a do její revitalizace investovala kolem 3,5 milionu korun. V současné době je trať provozuschopná," pokračoval Kučera s tím, že klub a firma uzavřely partnerství a s dráhou mají do budoucna plány. „Smyslem partnerství je vybudovat muzeální dráhu, na této trati zahájit pravidelný muzeální provoz a v určitých intervalech během roku tu pak pořádat různé tematické akce zaměřené na historii železnice, turistiku a tradice," dodal Kučera s tím, že vlaky po uhelné dráze nebudou jezdit plnou rychlostí, aby si všichni mohli vychutnat krajinu i komentář během jízdy.

Velkou akcí příští soboty, která s nýřanskou dráhou také souvisí, bude i Den horníků. Ve Zbůchu ho uspořádá nový Hornicko-historický spolek Západočeských uhelných dolů. „Náš spolek byl založen 31. 3. u příležitosti 20. výročí ukončení těžby na Plzeňsku. Připomínání hornické minulosti je jedním z našich cílů. Ve Zbůchu se poslední Den horníků uskutečnil koncem sedmdesátých let a ten letošní začne ráno položením věnce v sousedním Chotěšově, kde došlo k jednomu z největších důlních neštěstí na Nýřansku. Pod zemí zemřelo třináct horníků. Mají pomník na tamním hřbitově," uvedl předseda spolku Jakub Bacík.

Ve Zbůchu slavnost začne v poledne na náměstí. Obcí pak projde průvod do areálu Západočeských uhelných dolů, kde se bude konat další program. Dojde například na komentovaný výstup na odval dolu Obránců míru, což není nic menšího než hromada, kterou zná každý, kdo kolem Zbůchu třeba jen projíždí.

V rámci sobotního maratonu dojde v obcích na trati z Nýřan do Heřmanovy Huti také na oslavy 900 let Vlkýše, v Rochlově zpřístupní zámek, před nímž budou parkovat autoveterány, další historické vozy budou k vidění u nádraží v sousední Blatnici a na nádraží v Nýřanech budou parkovat historické lokomotivy včetně jedné, kterou se Iron Monument Club teprve chystá znovuzprovoznit.

Autor: Pavel Korelus

4.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení