VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠKOLA MARIÁŠE: Závěrečné počítání

Plzeň - V předchozích dílech jsme si uvedli všechny varianty, které volený mariáš nabízí, takže zbývá už jen umět po skončení hry spočítat její cenu.

17.12.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Chládek

Nejjednodušší je to v případě, že hráč ohlásí prostou hru a nedostane flek, pak se hra vůbec nehraje a platí se základní sazba, tj. 20 haléřů, případně 40, pokud je trumfová barva červená.

Přijde-li flek nebo více fleků, pak každý flek cenu zdvojnásobuje, takže v obyčejné barvě jeden flek znamená 40 haléřů, dva 80, tři 1,60 Kč atd. s tím, že jednak, pokud přijde více než šest fleků, a i ty jsou odůvodněné jen výjimečně, jedna ze stran blbne a navíc v soutěžním mariáši je finanční strop na hru v případě dvacetníkového mariáše 100 Kč, takže dávat desátý flek už nemá ani finanční smysl. Jako ve všech hrách trumfy červené znamenají dvojnásobnou sazbu.

V případě ohlášené sedmy je základní sazba za sedmu dvonásobek sazby za hru, tj. 40, resp. 80 haléřů. V tomto případě se nehraje, pokud přijde flek pouze na hru, pak má Adam právo položit karty a hra je zadarmo. Pokud však přijde ambo a re pouze na hru, pak se již hraje, i když, pokud mají obě strany pravdu, vyjde hra opět zadarmo. Takže příklad, na hru přijdou fleky tři, na sedmu jeden, Adam hru prohraje, sedmu vyhraje, takže celkově ho hra stojí 1,60 Kč, ale bere zpátky 80 hal. za vyhranou sedmu, takže ve výsledku platí osmdesát haléřů.

Jak se účtuje stovka, jsme si dostatečně vysvětlili minule, zbývá betl a durch. Zde se cena společnost od společnosti liší, většinou desetinásobek základní sazby, tedy 2 Kč, ovšem v soutěžním mariáši jsou to 3 Kč z toho důvodu, že existují hráči, kteří hrají betla jen z toho důvodu, aby soupeři „zkazili stovku“ a cena je nasazena tak, aby se to prostě nevyplatilo.

Proto občas se vyskytující cenu pouhou 1 Kč rozhodně nedoporučuji, pak bývá sezení skutečně jeden nesmyslný betl za druhým, při sazbě 2 Kč už tento efekt mizí. Durch pak výhradně stojí dvojnásobek ceny betla.

Závěrem je nutno říci, že oba hlavní závazky, tj. sedma a stovka, se dají uhrát i „tiché“, tj. bez jejich ohlášení, pokud se samozřejmě vůbec hraje. Tichá sedma stojí polovinu ceny hlášené, hráč si ji samozřejmě nemusí nechávat nakonec, ale pokud je neopatrný a nechá si ji zabít posledním štychem, pak ji platí, hraje-li ji dřív, nic se neplatí.

Finančně nebezpečná situace však může nastat, uhraje-li jedna ze stran sto nebo více bodů bez hlášení závazku. Jednak se zde počítají všechny hlášky, tichou stovku není nutné hrát jako hlášenou jen na jednu a navíc základní sazba je, jako by přišel ještě jeden flek navíc a každá další desítka znamená opakování této sazby. Takže pokud si Adam dá neopatrné re, dostane tuti, čili tři fleky, a soupeři uhrají 120, byť pomocí tří dvacítek, pak se mu to dost prodraží. Sazba za tři fleky je 1,60 Kč, čili tichá stovka 3,20 Kč, a 120 tedy vyjde na 9,60 Kč jednomu každému příteli dobrému. V červených samozřejmě dvakrát tolik a to už je suma při placení třem lidem (pokud se hraje ve čtyřech, platí se i pauzírujícímu hráči) dělá suma sumárum 57,60 Kč a to už je suma, která se dohání už jen těžko.

V této chvíli si můžeme říci, že známe veškerá pravidla voleného mariáše. V dalších dílech si pak ukážeme základní pravidla sehrávky jednotlivých her a také příklady konkrétních her.

17.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení