VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠKOLA MARIÁŠE: Mazání, to je základní taktika

Plzeň - Dnes začínáme se základními prvky taktiky hry.

21.1.2010 1
SDÍLEJ:

Mariáš. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Počet hlášek nikdo během hry neovlivní, takže rozhodujícím faktorem je, kolik se které straně podaří získat „ostrých“, tj. es a desítek. Základním způsobem jak odehrát co nejvíce těchto karet je mazání, týká se ovšem pouze Berty a Cyrila, Adam si své ostré musí vybojovat sám.

Jde o to, že často dojde k situaci, kdy Berta nebo Cyril už nemají v ruce ani trumf, ani nesenou barvu, a mohou tak odhodit zcela libovolnou kartu. Pokud vidí, že štych bere spoluhráč, pak mu do tohoto štychu přihrají nějakou ostrou, mají-li ji samozřejmě v ruce. Zde platí základní pravidlo, mažu-li od barvy, ve které mám eso i desítku, zásadně mažu eso.

Je to signál pro spoluhráče, že mám i desítku, a tudíž rozhodně nemá nést od této barvy vysokou, zvláště na místě Berty, jelikož Cyril by se mohl dostat do situace, že nesenou kartu bude muset touto desítkou přebít, načež ji Adam lapne trumfem. Mazaná desítka naopak znamená „v této barvě eso nemám, má ho tudíž Adam“.

Problém nastává, když hráč, který může mazat, má v ruce eso bez desítky. Zde není nutné váhat, když jde o čtvrtou uhranou desítku při hlášené stovce nebo když hráč vidí, že je to deset domů, které rozhodují hru. Jinak hodně záleží na situaci kvůli další taktické metodě, o které budeme mluvit příště a která spočívá v situaci, kdy hráč neví, zda desítku má v ruce Adam nebo spoluhráč. Obecně lze říci, že bez většího rizika lze mazat exo, které je kryto jen velmi slabě. Obzvláště pak na místě Cyrila. Eso kryté králem se do doby, kdy jsem si jist, že desítku má spoluhráč, mazat nemá.

S tím souvisí zdánlivě kuriózní namazání protihráči. Adam výnosem trumfového esa vyhání poslední trumf, Berta ovšem ví, že má štych v jiné barvě, kterou Cyril nezná. Odhodí tedy ze třetí barvy desítku, což je signál pro Cyrila, aby v dalším průběhu v klidu eso namazal, odhozenou desítku stejně nebylo možné uhrát.

Z hlediska Adama pak s tím souvisí následující věc. Především při hlášené stovce někteří hráči mají tendenci honem rychle „vytrumfovat“, tj. zbavit protistranu všech trumfů. To se může ukázat jako velká neopatrnost, protože dejme tomu Berta odhazuje malé trumfy a Cyril svoji slabou barvu, na kterou potom maže.

V mariáši však nic neplatí absolutně, uvedeme konkrétní příklad. Adam má v ruce šest trumfů s esem i desítkou, ve druhé barvě plonkové eso, ale dvě házel do talonu, a ve třetí, třeba v kulích osmu, krále a desítku. Ve stovce platí obecná zásada nejprve se zbavit slabin, takže vynese kulového krále, s tím, že přece musí vypadnout eso. Jenže Berta kule nezná, bije trumfem, Cyril si na desítku pochopitelně počká a nedá honem rychle eso. Do druhého štychu nese Berta svůj poslední trumf a může mazat a neštěstí je hotovo. I při výnosu kulové osmy může Adam prohrát, pokud bude mít velkou smůlu. Berta bije trumfem, má pět karet od Adamova esa, zavře oči a nese od této barvy desítku. Tentokrát posledním trumfem bere Cyril a Adamovi nezbývá než přihodit bezmocně eso. Třetí desítkou bude kulové eso a čtvrtá se namaže. Když však Adam hned vytrumfuje, Berta s Cyrilem více než tři desítky neuhrají, kdyby se rozkrájeli.

Ovšem na druhé straně je třeba říci, že zmíněná Adamova karta při normální rozloze slibuje více než pouhé rovné sto, při pravidelné rozloze se dá uhrát i 120 a platí každá desítka. Takže když Berta odhazuje trumfy, Cyril zbytečné kule a začne mazat, a i když Adam stovku vyhraje, uhraje méně, než by mohl. Zde záleží na povaze hráče, takzvaný betonář asi vytrumfuje, aby měl jistotu výhry, ovšem autor těchto řádků by určitě nesl kulovou osmu a ono nepatrné riziko podstoupil s tím, že v drtivé většině případů tak uhraje více.

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat. Skončil ve vazbě
5

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Hladovou vydru prozradil pes

Příšov – Zvláště chráněné zvíře se zatoulalo do Příšova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení