VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠKOLA MARIÁŠE: Betl často ani nejde prohrát

Plzeň - Minule jsme si řekli, kdy betla hlásit či flekovat, ovšem nutné je ho také sehrát s malou poznámkou.

18.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Matej Slávik

U betla se již často stává, že je ložený, tj. nelze prohrát při jakékoli sloze karet. Pak je v případě aktéra věcí elementární slušnosti karty hned ukázat, pokud tak neučiní, pak v soutěžním mariáši to je dokonce považováno za renonc spočívající v kažení a zdržování hry. Podobně když se k neprůstřelné kartě dostane v průběhu sehrávky.

V případě betla se nejprve podíváme na hru obránců. Typickou začátečnickou chybou je zkusit betla honem rychle chytit a od začátku nést co nejnižší karty, především v případě zadáka to bývá sebevražda. Výjimkou je situace, kdy hráč má v ruce barvu, ve které má „dloubáka“, například šest karet bez sedmy a devítky nebo pětilist bez sedmy, osmy a desítky. Pak je na místě vyzkoušet, zda aktér onu potřebnou kartu nemá, a i když ne, pak většinou odhodí sedmu a víceméně se nic neděje. Naopak platí, že má-li hráč, který právě přišel na štych v ruce delší barvu shora, začne klidně esem. Je totiž dost pravděpodobné, že malé od této barvy má v ruce aktér, musí je přiznávat a spoluhráč pak odmazává některou ze svých barev, až na výjimky barvu nejkratší. To je totiž základ úspěšné hry ve většině případů. Jeden z obránců se odmazáváním zbaví barvy a druhý pak aktéra na ni chytí. Dobrý bývá také výnos od plonka, pokud hráč nese třeba filka a spoluhráč má eso, pak zkušenému hráči je jasné, že tento filek byl v dané barvě osamocený a podle toho se zařídí. Nelze-li v této barvě aktéra chytit, může platit výše zmíněné.

Dobrou fintou, která vždy ovšem vyjít nemusí, je sehrání v mariášnickém slangu nazývané hoch a nýdr. Hráč má v ruce barvu s esem i sedmou obsazenou čtyřmi či pěti kartami, spoluhráč toho mnoho mít nemůže, a pokud má zbytek, pak je třeba se smířit s tím, že tohoto betla porazit prostě nelze. Ale co když aktér vlastní osmu s devítkou? Pak se může stát, že po výnosu esa vypadne osma, ovšem spoluhráč odhodí posledního zástupce nesené barvy a v následujícím štychu je výnosem sedmy aktér chycen na devítku. Obecně však platí, že betl je hra na herní varianty natolik bohatá, že najít jednotnou kuchařku nelze a v řadě situací je třeba se spolehnout na intuici.

Což platí v případě aktéra už v situaci, kdy bádá, co odhodit. Obecně samozřejmě nejvyšší karty se snahou zbavit se barvy a po jejím výnosu odhodit nejnebezpečnějšího chytáka, ale i zde rozhoduje „zlatá ruka“, jestli si nechat plonkového spodka či filka a odmazat barvu nebo osmu s devítkou s rizikem, že prohraju na hoch a nýdr. Zkušení hráči také pečlivě sledují průběh předchozí hry, skutečná mariášnická špička pak má vzhledem k tomu, že se karty nemíchají, značný přehled o tom, jak jsou karty rozloženy, ukážeme modelový příklad.

Dejme tomu, že jde o forhonta, který má v ruce v červených 7,8,9,10, spodek, eso, kulové eso, zeleného spodka a 7,8,9 žaludů. Padne dotaz na stovku. Jen vyložený zbabělec by nezkusil licitovat betla, jenže pak dojde k situaci „šel tam honem a pak si zoufal nad talonem“ a objeví se červené eso a kulový král. Odhoz dvou kulí je jasný, ale výnos? Pokud jsou obě zvlášť, pak od šesti a spoléhat, že sposek se nenajde, pokud pohromadě, pak spodka a je velká pravděpodobnost, že se eso podaří odmazat. Zde je dobré si vzpomenout na minulou hru. Pokud se filek s esem červeným sešli v jednom štychu, nebo dokonce byli na konci hry ukázáni spolu, pak na 90% jsou pohromadě a není co řešit. Pokud však byla nesená hláška a druhá karta nikde, pak mohou být zvlášť, a ať jde na štych, kdo chce, asi vynese plonka a betl je chycen. V tomto hodně idealizovaném případě se osobně přikláním k variantě eso si v ruce nechat, ale takto jasné to většinou nebývá a pak opět záleží na zlaté ruce.

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obec zrekonstruovala někdejší budovu základní školy v Letkově  a předělala ji na mateřinku.

Nová školka otevře v Letkově i Plzni

Trénink FC Viktoria na Kypru

Vedro, dusno a zápas podzimu. Plzeň se chystá na Larnaku

Autogram? Foto? Sportmanie láká hvězdy

Plzeň - Ve čtvrtek můžete za Plazou potkat Martina Straku, Pavla Horvátha i Michaela Krmenčíka.

FOTO: Trénink Viktorie zpestřila bitka fanoušků i ohňostroj

Larnaka – Z Plzně si Larnaka přivezla porážku 1:3, ale na sebevědomí to jejímu trenérovi nic neubralo.

Muž nezvládl řízení, s autem vletěl do lesa

Záluží – Vážná zranění utrpěl 84letý muž, jehož vůz havaroval ve středu ráno na silnici mezi Zálužím a Plzní.

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Plzeň - Anonymní oznámení o nastražené bombě v Prešovské ulici zaměstnalo ve středu odpoledne kriminalisty i psovoda se služebním psem. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení