VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skládka Chotíkov definitivně končí, je plná

Chotíkov – Skládka odpadu v Chotíkově u Plzně je plná, od roku 2004 spolykala přibližně 300 tisíc tun odpadu a víc se do ní nevejde.

21.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Z důvodu vyčerpání plánované kapacity skládky bude dne 30.4.2017 ukončen příjem odpadů a skládka Chotíkov bude uzavřena,“ oznámila městská společnost Plzeňská teplárenská (PT), která skládku provozuje, na svém webu.

Podle mluvčí PT Petry Siegerové přijíždí na skládku v průměru asi 20 nákladních aut s odpadem denně, což znamená zhruba 100 tun odpadu. „Asi 65% odpadu tvoří směsný komunální odpad,“ řekla Siegerová. Ten se před skládkováním už nijak netřídí, pod zem tedy jde například sklo nebo plasty. Záleží na tom, co lidé vyhodí do popelnic. Pokud sami třídí odpad do barevných popelnic, na skládku se nedostane. Co ale vyhodí do klasických popelnic, skončí na skládce nebo ve spalovně bez dalšího vytřídění.

Právě spalovna má nahradit skládkování odpadu. Zajímavé je, že zatímco pod zem je možné ukládat 205 druhů odpadů, spalovat se smí jen 24 druhů. Vyloučena je například stavební suť. „Tu by měli lidé odkládat do sběrných dvorů,“ dodala Siegerová. Zatímco veškerý komunální odpad z Plzně od fyzických osob sváží ke spalování městská firma Čistá Plzeň, firmy si mohou vybrat. Buď mohou odpad prostřednictvím svozových společností odvážet rovněž do spalovny, nebo mohou použít skládku, nejčastěji Vysoká na jižním Plzeňsku nebo v Rokycanech.

Siegerová uvádí, že spalování je vyjde levněji než skládkování. „Je tam nastavena konkurenceschopná cena tak, aby se podporovalo ekologické spalování. Od roku 2024 se má podle nového zákona o odpadech skládkování omezit a tím pádem podstatně zdražit,“ dodala.

Spalovnu postavila PT za více než dvě miliardy korun, výstavba byla zahájena v srpnu 2013. Denně spálí až 300 tu odpadu. I když jede na plný výkon, nemá pravomocné stavební povolení, které jí už potřetí sebral na popud ekologických aktivistů soud. Podobné je to i s územním rozhodnutím.

Podle generálního ředitele PT Tomáše Drápely jde o administrativní potíž a ne technickou. Podle ekologických aktivistů, kteří na spalovnu podávají žaloby, porušuje teplárna i úřady, které jí potřebná razítka vydávají, zákony.

Skládka Chotíkov Končí k 30. 4. 2017, její kapacita je zcela naplněna.
Od roku 2004 se na ní navezlo přibližně 300 tisíc tun odpadu.
Denně sem přiváží v průměru 20 nákladních aut cca 100 tun odpadu.
Náhradou za skládkování je spalování odpadu v Chotíkově ve spalovně, která denně zlikviduje až 300 tun odpadu.
Zatímco skladovat se může 205 druhů odpadu, spalovat jen 24 druhů.

Autor: Dana Veselá

21.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mýto se po roce vrací mezi krajskou elitu

Festival piva Gambrinus se uskutečnil na několika scénách v centru krajské metropole. Zahrádky před stany hospod a restaurací pro stovky příznivců piva Gambrinus využilo velké množství návštěvníků festivalu, který krom piva a jídla nabízel i řadu koncertů
10

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

AKTUALIZOVÁNO

Během pár hodin řešila policie tři vážné nehody. Zemřeli při nich dva lidé

Plzeňský kraj – Tři vážné nehody během několika hodin řešili policisté v Plzeňském kraji. O život při nich přišli dva lidé. 

Město nabízí 213 bytů

Plzeň – Plzeňské zastupitelstvo schválilo úpravu seznamů městských budov, které určují předpokládané nakládání zejména s bytovými a nebytovými domy. Nově je k prodeji či směně určeno 213 bytů a 48 nebytových prostorů.

Invalida volal o pomoc. Pečovatel popíjel a ignoroval ho

Klatovy – Otřesný případ lidské lhostejnosti odhalili před několika dny klatovští městští policisté v jednom z tamních bytů. Na zemi tam ležel invalida a zoufale volal o pomoc. Když se do bytu strážníci spolu s hasiči dostali, zjistili, že s mužem je v bytě jeho ošetřovatel.

Nestály na ideální startovní čáře, přesto děti zvládají přechod na běžné školy

Plzeň - V této škole nezvoní. Začátek a konec jednotlivých hodin určuje učitelka. I když vyučování většinou trvá klasických pětačtyřicet minut, někdy je potřeba se zdržet.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies