VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šéf policie: Nováčky musíme vychovat

Plzeň – Novým ředitelem Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje se v listopadu stal jedenapadesátiletý Jaromír Kníže. Ten byl do té doby náměstkem předchozího ředitele Miloslava Maštery, který odešel do důchodu.

4.12.2010
SDÍLEJ:

Jaromír KnížeFoto: DENÍK/Archiv

Jednapadesátiletý Kníže k policii nastoupil v roce 1984. V roce 1990 byl jmenován vyšetřovatelem Okresního úřadu vyšetřování v Domažlicích, v letech 2004 až 2007 šéfoval policii v Tachově. Mediálně známým se stal v roce 2005, kdy velel zákroku policistů na technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku. „Už je to pro mne uzavřená záležitost. Zákroky policie prověřovaly příslušné úřady deset měsíců a vyhodnotily, že postup policie byl v souladu se zákonem. Dnes je to pro mě opravdu již uzavřená záležitost,“ tvrdí.

Co vás vlastně k policii přivedlo?
V roce 1983 jsem se oženil, společně s manželkou jsme bydleli v Domažlicích, ale za prací jsem tehdy dojížděl do Klatov, což bylo časově velmi náročné. Náhodou jsem se dozvěděl, že je možnost získat práci v blízkosti mého bydliště. U policie. Tehdy jsem se domníval, že získám více času na rodinu. Až později jsem zjistil, jak je to časově náročná práce.

Vyměnil byste své povolání?
Během své kariéry jsem tu možnost měl. Bylo to někdy v roce 1995, kdy jsem se mohl stát soudcem, ale zůstal jsem věrný svému řemeslu. A můžu říci, že svého rozhodnutí nelitují. Práce u policie mne plně uspokojuje. Pracoval jsem vždy v dobrém kolektivu, a kdyby přišla dnes jiná nabídka, neměnil bych.

Je něco, co chystáte s nástupem do nové funkce změnit?
Mám výhodu, že poslední tři roky jsem pracoval v dobrém týmu jako náměstek pod panem ředitelem Mašterou, a proto mohu dále pokračovat v naší již rozdělané práci. Nemusím nic razantně měnit, jen navážu tam, kde pan ředitel skončil.

Všude se musí šetřit. Jaká úsporná opatření chystáte?
Prvořadým cílem je, aby vynaložené náklady na činnost policie byly v rovnováze. Šetříme například ve spojení útvarů, ne rušení, kdy se je snažíme sestěhovat do společných budov.

Budete mít čas působit v terénu nebo už budete spíše úředničit?
Budu se snažit, abych byl na místě u nejzávažnějších případů. Ale mám velmi schopné podřízené, tak nechám jejich práci na nich. Ale přiznávám, práce v terénu mi bude chybět.

Jak chcete řešit personální stránku? Policistů je málo, ti zkušení odcházejí. A nováčci je nemohou plně nahradit.
To je koloběh. Takhle to bylo vždycky. Zkušení odcházejí, noví přicházejí. Jde o to nové policisty vychovávat a učit je.

Takže masivní odchody z našeho kraje nehrozí?
Policisté odcházejí v průběhu celého roku, což je normální stav. V tomto roce podle předběžných informací odejde méně policistů než v předešlých letech.

Vymizí policejní služebny z menších měst?
Budeme rušit oddělení železniční policie v Plzni. Policisté z tohoto oddělení posílí jiné obvody. Dále třeba dojde k přesunu policistů z Chrástu do Třemošné. O všech krocích se budu domlouvat s kolegy z územních odborů a samozřejmě chci jednat se samosprávou. Není to otázka peněz, ale otázka potřeby policistů v daném místě.

Plzeň se v minulosti potýkala s pochody radikálů. Ten poslední jste ale zvládli bez problémů. Hrozí, že se podobné pochody vrátí?
Nikdy neříkej nikdy. Tento rok jsme to zvládli skvěle, protože byla výborná komunikace a spolupráce se samosprávou. Kdyby byl pochod dělán stejným způsobem, myslím, že bychom si opět poradili. Myslím, že jsme dobře připraveni.

Autor: Lucie Pelanová

4.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení