VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se smrtí by se každý měl vypořádat dřív, než přijde

Plzeň - Na nové plzeňské výstavě budou návštěvníka sledovat kostry, lebky nebo třeba pozůstalí.

5.6.2015 1
SDÍLEJ:

Na výstavě. Luboš Vetengl na své nové výstavě s knihou Tanec smrtiFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Makabrismus
Makabrismus je umělecký směr 
s funerální tematikou, který vznikl v roce 2014. Jeho předmětem jsou motivy, jako život, smrt, krajina, architektura, současnost a mytologie. Pojem vznikl po výstavě Diplomanti AVU v Praze, kdy jej ve své kritice použil Radek Wohlmuth. Obrazy považoval za naivní. 

Smrt jako běžnou součást života přibližuje nová výstava Cesta k makabrismu mladého umělce z Dolní Bělé na Plzeňsku Luboše Vetengla.

„Nechci, aby si lidé mysleli, že se těmi obrazy snažím říct něco morbidního, což by leckoho mohlo napadnout. Snažím se vyjádřit to, že se smrtí by se každý měl vypořádat dřív, než přijde. Nějak se s tím filozoficky srovnat, protože je to běžná součást života," vysvětluje absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Na jeho obrazech jsou k vidění hrobečky, řady hrobů, stromy ve hřbitovní zahradě, vzpomínající pozůstalí, kostnice, ale například i klečící kostlivci, kteří za něco prosí.

Funerální tematika Vetengla fascinovala už jako malého kluka, neboť skýtala cosi tajemného. V dospělosti se však do této oblasti ponořil hlouběji. „Začal jsem se zajímat o to, jak vlastně vypadá hřbitov ve městě. Znal jsem totiž jen vesnický hřbitov a napadlo mě, jestli ten městský prostě nevypadá nějak jinak. Přátelé mi doporučili, ať se jdu podívat na pražské Olšanské hřbitovy. Vzpomínám si, že to bylo během jednoho krásného léta. Zjistil jsem, že kolem hřbitova je neuvěřitelný cvrkot, jezdí tam hodně aut, kolem je ruch. Ale když člověk přijde na ten hřbitov, vše ustane a je klid. Je tam krásná příroda i funerální architektura," popisuje Vetengl.

Ve své tvorbě se vždy nejvíce zajímal o krajinu. Nejdříve byla barevná, ale posléze se z ní stala černobílá. „Do krajiny jsem zasazoval architekturu, kterou jsem někde viděl nebo si ji vymyslel. Když jsem pak ale přišel na hřbitov, předlohu jsem měl hotovou. K té krásné přírodě a architektuře už jsem nemusel nic vymýšlet. Stačilo to pouze namalovat," vysvětluje sedmadvacetiletý výtvarník.

Hrůza a děs. Motiv stromu s kostlivci převzal Luboš Vetengl od Francisca Goyi z jeho cyklu Hrůzy války (Caprichos)Jeho pozornosti neušel ani Ústřední hřbitov v Plzni na Doubravce. „Musím říct, že ten je moc zajímavý. Řekl bych, že z těch plzeňských je těm pražským asi největším konkurentem," míní autor zhruba padesátky vysvtavených děl, která vznikla v letech 2007 až 2014.

Kromě obrazů s funerální tematikou je Luboš Vetengl rovněž autorem knihy Tanec smrti, která byla v loňském roce součástí jeho diplomové práce. „Kniha obsahuje třiatřicet ilustrací a třiatřicet veršů, které jsem nakreslil a složil. Zakončuje ji takový závěrečný text, který vysvětluje název a celé filozofické pojetí knihy: Tanec smrti, též danse macabre, je pojem, který se zdaleka neomezuje na jediný konkrétní tanec nebo příslušnou taneční formu. Je to spíše kulturní fenomén, který úzce souvisí s životní mentalitou středověkých lidí a neztratil svou působivost ani v dobách pozdějších. – Ve středověku byla velká častost úmrtí na morové rány. Lidé se tehdy potřebovali se smrtí nějak vyrovnat, nějak ji vysvětlit, zlehčit. Zároveň se tím říkalo i to, že smrti neunikne nikdo, protože si nevybírá mezi pohlavími ani mezi třídami," vysvětluje autor.

Výstava je k vidění 
do 24. června v plzeňské Galerii Visio Art na Roudné od úterý do pátku.

Autor: Miroslava Vejvodová

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení