VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení Jsme částí Země: Dvakrát měř, jednou řež!

Plzeň - Součást tématu kácení v aleji Kilometrovka. Vyjádření sdružení Jsme částí Země.

11.3.2009
SDÍLEJ:

Foto:

Mrzí nás, že Kilometrovku již neuvidíme v plné kráse a myslíme si, že nehovoříme pouze za sebe, ale i za mnoho stovek Plzeňanů, kteří Kilometrovku mají rádi a často se zde prochází. Zkuste si tam zajít a zeptat se na jejich názor na kácení. Nemyslíme si, že by úředníci byli vůči Kilometrovce zaujati. Věříme, že mají dobré úmysly. Některé stromy opravdu je zřejmě nutné pokácet, ale opět opakujeme, že pouze jeden vypracovaný odborný posudek je zcela nedostačující pro nejvýznamnější památnou alej našeho města. Nestačí ani odsouhlasení stejného posudku Inspekcí životního prostředí a Agenturou pro ochranu životního prostředí. Je to stále otáčení se na jednom samém posudku. Víme, že autor posudku pan Kolařík je uznávanou autoritou jak pro úředníky, tak i pro odbornou veřejnost, to ale neznamená, že je neomylný. Existují zcela jiné přístupy a pohledy na staré památné stromy.

Dnešní dendrofobický přístup k věci vylučuje přestárlé dřeviny z bezpečnostních důvodů. Existuje i odlišný přístup k věkovitým stromům, který zastává například Bohumil Reš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. S odlišným přístupem se lze i na staré stromy po ošetření dívat jako na plně funkční a nenahraditelné pro místní ekosystém, zde konkrétně pro oblast středu města, se silně znečištěným ovzduším.

Je vůbec s podivem, že v takto důležité kauze neexistuje alternativní dendrologický posudek. Navrhujeme kácení stromů nyní zcela zastavit a nechat vyhotovit zcela nezávislý odborný posudek.

Nejde nám o to rozhodovat a zasahovat do arboristických prací, ale o změnu postoje ke stromům, které nejsou jen dřevní hmotou s určitým stupněm nebezpečnosti, ale především živým organismem, ve kterém žijí další živé organismy, ptáci, veverky a další zvířata. Naším záměrem je, aby odborníci využili svých znalostí a zkušeností na zabezpečení cesty a přitom zachovali stromům důstojné stáří. Odkaz našich dědů není jen v těchto krásných starých stromech na Kilometrovce. Je to i moudrost našich dědů, vždyť každý Čech zná staré přísloví: Dvakrát měř a jednou řež. Staré stromy si zaslouží důstojné stáří, stejně jako staří lidé, kteří po té cestě denně chodí celý život.

Roman Strejček, Zdeněk Vacek

11.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Daniel Kolář z Plzně.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení