VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díl 9. - Rummy, neboli žolíky

Plzeň – Oficiální název této hry jsou rummy, ovšem zde jsou známy pod prostým názvem žolíky a je to jedna z her, které si popularitu udržely dodnes. Dnes vám přinášíme první část pravidel hry. Začneme tam, kde jsme minule skončili.

20.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Po prvním vyložení se stává z hlediska vykládání dalších karet situace jednodušší. Nejenže je možné bez omezení použít žolíka, je možné i jednotlivé karty přikládat k již vyloženým konfiguracím, pokud na stole zůstane kombinace, kterou lze vyložit i z ruky, takže k již zmiňované posloupnost 8,9,10,J lze přiložit buď zdola semničku nebo shora dámu. Navíc je mnohem jednodušší si vzít kartu z odkládacího balíku. Lze to i v případě, že k vyložení další kombinace je třeba použít žolíka, a také tehdy, kdy je odhozena karta, kterou lze jednoduše někam přiložit, takže hráče, který hraje před ním, to značně omezuje.

Ovšem pouze v případě, že sám ještě vyloženo nemá. Všechny vyložené karty se totiž v dalším průběhu hry stávají jakýmsi společným majetkem a přikládat k nim může každý hráč, který již první vyložení má za sebou, a to bez ohledu na to, kdo danou konfiguraci vyložil, takže takový hráč rozhodně nebude tuto kartu odhazovat do odkládacího balíčku. Navíc pokud na stole leží žolík, může hráč, který má v ruce kartu, kterou tento žolík nahrazuje, může ji za tohoto žolíka vyměnit. V případě prvního vyložení však tak může učinit, teprve pokud vyložil potřebných 50 bodů jiným způsobem, vzít si žolíka, aby mi k prvnímu vyložení pomohl, nelze. Jednoznačně to platí v případě sekvencí, ovšem pokud jde speciálně o dvě karty stejné hodnoty plus žolík, většinou platí, že tohoto žolíka si mohu vzít, pouze mám-li obě zbylé karty této hodnoty, a vytvořím čtveřici. K té již přikládat nelze, a proto se často odkládá stranou.

Ukončit hru může hráč, kterému se podaří se zbavit vykládáním či přikládáním všech karet až na jednu, kterou položí na odkládací balík rubem vzhůru, někdy se slovem „zavírám“. Tato karta mu zbýt musí, takže má-li v ruce tři karty, které by šlo normálně vyložit, hru ukončit nemůže, pokud se mu dvě z nich nepodaří přiložit. A ještě platí pravidlo, že pokud hráči kromě uzavírací karty zbyde v ruce žolík, nemusí jej přikládat, ale může si ho ponechat do další hry.

Po ukončení hry následuje počítání. Každý z protivníků vítězného hráče si připíše tolik tresných bodů, kolik odpovídá bodové hodnotě karet, které mů zůstaly v ruce. Tato hodnota zůstává stejná jako při prvním vykládání s výjimkou žolíka. Ten pokud zůstane v ruce po ukončení hry, znamená ztrátu dvaceti bodů a ponechat si jej samozřejmě nelze. Hráč, kterému se nepodařilo vyložit vůbec, si automaticky připisuje 100 trestných bodů. Zcela výjimečně při patnácti rozdávaných kartách se může stát, že hráči se vyložit podařilo, ale nechal si neopatrně v ruce dva žolíky, i zbylé karty má vysoké a celkový součet sto bodů překročí. I v tomto případě se počítá jen rovná stovka. Trestné body se postupně sčítají a hraje se tak dlouho, dokud jeden z hráčů nedosáhne předem dohodnuté hranice, řekněme 300 nebo 500 bodů. Pro něj hra automaticky končí a záleží na dohodě před zahájením hry, jestli se v tomto okamžiku stává vítězem ten, kdo nastřádal nejméně trestných bodů, nebo zda se dohrává s tím, že hráči, kteří povolenou hranici překročili, postupně odpadají.

Žolíky jsou hra poměrně jednoduchá a přehledná, ovšem správná taktika už určitou roli hraje. Takže například hráč, který ještě nemá vyloženo, se snaží získávat karty co nejvyšší hodnoty, aby se mu snáze vykládalo, po tomto vyložení se však bude chtít takových karet zbavit, aby měl co nejméně trestných bodů. A záleží i na povaze hráče. Jsou tací, kteří se zbaví každé karty, které se zbavit mohou, ale jsou i tací, kteří klidně i první vyložení odkládají do nejzazšího možného okamžiku, kdy reálně hrozí od protivníků uzavření hry. Za nejlepší počin tito hráči většinou považují situaci, kdy se jim s prvním vyložením podaří hru zároveň ukončit, což pravidla dovolují.

20.7.2011
SDÍLEJ:
FC Viktoria Plzeň x AEK Larnaka

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.

Špatný vzduch přispěje na kotlík

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Domažlicko - Vážná dopravní nehoda se stala dnes večer nedaleko obce Meclov na Domažlicku. Podle prvotních informací nedal řidič traktoru přednost na křižovatce a srazil se s osobním autem. Ve voze cestovalo pět lidí, z toho tři děti. 

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Plzeň, Strakonice – Zatím nejvyšší porážku v přípravě na extraligu utrpěli včera hokejisté Škody Plzeň, kteří ve Strakonicích podlehli prvoligovému Motoru České Budějovice 1:6.

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení