Za vstupenku do soudní síně teď nespokojení manželé zaplatí namísto tisícovky hned tři tisíce korun. Ani to je ale od jejich záměru nejspíš neodradí. Shodují se na tom právníci i psychologové. „Co se pamatuji, nikdy nikdo z žadatelů o rozvod nezvažoval, kolik bude stát soudní poplatek. Když jsou lidé rozhodnuti se dát rozvést, většinou nehledí na peníze. Proto se domnívám, že zvýšení soudního poplatku jejich rozhodnutí určitě nezmění,“ říká plzeňská právnička Renata Tunklová.

Podle ní hrají při rozvodovém řízení obrovskou roli emoce. „Když dojde na majetkové vyrovnání, kolikrát musím klienty upozorňovat například na výši poplatků za různé znalecké posudky, které mnohdy vyjdou na tisíce. Oni sami by totiž byli schopní se soudit i o odpadkový koš,“ podotýká Tunklová. Také podle psychologů nemá soudní poplatek žádný vliv na rozhodování nespokojených manželů, kteří již spolu nechtějí žít. „Když by chtěli manželství ukončit a tři tisíce by se jim zdály moc, budou žít dál odděleně, aniž by se rozvedli. Pracují tam emoce. Takže podle mého názoru zvýšení soudního poplatku určitě nepřispěje ke snížení rozvodovosti,“ míní plzeňský psycholog Karel Bröckl.

Stejně tak podle něj nebude mít zvýšení poplatku vliv na partnery, kteří teprve uvažují o uzavření sňatku. „Je to velká spekulace, ale myslím si, že lidé, kteří se chtějí vzít, neuvažují o tom, že by svoje manželství někdy ukončili,“ vysvětluje Bröckl. Podle něj snoubenci váhají spíše z jiných důvodů. Velmi dobře si totiž uvědomují, že manželství je dlouhodobý závazek, který přináší i určitá omezení.

Rozvody podraží poté, co vláda schválí novelu zákona, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Ta zahrnuje například i zdražení soudního poplatku pro ty občany, kteří budou chtít soudně přezkoumat, zda jsou rodiči svého dítěte. Namísto současné tisícovky zaplatí o 500 korun více. Zatím nelze říci, od kdy začne novela zákona platit. Předpokládá se ale, že hlouběji do peněženky sáhnou lidé od ledna 2011.