VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodne o referendu březen?

Plzeň – Možná už v březnu budou zastupitelé města rozhodovat o vypsání referenda proti stavbě obřího multifunkčního centra Corso Americká v centru města.

9.2.2012 13
SDÍLEJ:

Vizualizace Corso AmerickáFoto: www.corsoamericka.cz

Aktivisté sbírající podpisy chtěli původně spojit referendum kvůli úspoře finančních prostředků s podzimními krajskými volbami. „Jsme ale tlačeni časem a je třeba udělat to co nejdříve,“ prohlásil jeden z organizátorů akce Martin Marek.

Investor totiž zatím nepožádal o územní rozhodnutí, což by mohlo hlasování Plzeňanů zastavit.

Podle vedoucího odboru správních agend magistrátu Romana Matouška bude referendum stát podle předběžných odhadů cca 2,5 až tři miliony korun, které zaplatí radnice ze své kasy. „Pokud jej zastupitelé vyhlásí, musí se konat do 90 dnů od data, kdy to učinili,“ potvrdil Matoušek.

Aktivisté mají zatím přes deset tisíc podpisů, potřebují jich 13,5 tisíce. Pak by měli zastupitelé referendum vyhlásit. Sdružení nedávno připravilo podpisové miniarchy, které vhazuje lidem do schránek zejména ve čtvrtích na okraji města, v centru mělo stánek u Branky, kde se lidé mohli podepisovat.

Až bude počet podpisů dostatečný, předají je aktivisté magistrátu, který je musí do 15 dnů přezkoumat. Pokud zjistí vady, poskytne minimálně sedmidenní lhůtu na jejich odstranění. Důvodem může být neplatnost některých podpisů například u lidí, kteří nemají v Plzni trvalé bydliště.

Aby bylo referendum platné, musí se jej zúčastnit nejméně 35 procent oprávněných osob. Aby byl výsledek hlasování závazný, musí na otázky kladně odpovědět nadpoloviční většina těch, kteří k urnám přijdou. To však nestačí. Jejich počet musí zároveň převýšit 25 % všech Plzeňanů, kteří mají právo hlasovat.

Na co mají lidé odpovídat?

Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest? ANO/NE
Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně? ANO/NE

Investor Arény stále čeká na demoliční výměr

Demoliční výměr. Dvě slova, která mají zpečetit osud Domu kultury Inwest, kde má vzniknout nové obchodní centrum Corso Americká. Třebaže se už před několika měsíci mluvilo o tom, že bagry začnou Inwest likvidovat koncem loňského roku nebo v lednu, kulturní dům stále stojí. Investor totiž čeká na povolení od úřadu.

„Jakmile bude řízení dokončené a bude vydán demoliční výměr, budou zahájeny práce na odstranění stavby,“ potvrdil včera Jan Piskáček z firmy Amádeus Plzeň , která Inwest vlastní a která chce na jeho místě centrum za zhruba 2,5 miliardy postavit.

Do administrativního procesu se už v říjnu přihlásili odpůrci multifunkčního zařízení, aktivisté z Kontrolní skupiny už dokonce podali odvolání. „Je to pro jistotu, aby nás úředníci nemohli obejít. Je to odvolání vůči pravděpodobnému vydání demoličního výměru,“ vysvětluje jednatel sdružení Petr Pelcl. Zároveň připustil, že stále nevzdal snahy o ´zapamátkování´ Inwestu, přestože Ministerstvo kultury už dvakrát návrh na prohlášení kulturní památkou zamítl. Podle smlouvy mezi stavební firmou a investorem má někdejší kulturní stánek padnout do konce dubna. Nové centrum už získalo kladné stanovisko vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. „Příprava běží podle plánu,“ dodal Jan Piskáček.

Anketa mezi politiky: Podpoříte referendum?

Robert Houdek, ODS
V případě, že budou naplněny zákonné normy, tak ať referendum je, podpořil bych ho. I když zastávám názor, že dělat referendum kvůli stavbě soukromého investora na soukromém pozemku, který nikdy městu ani nepatřil, není správné.

Michal Vozobule, TOP 09
Najde–li se skutečně 13 500 platných hlasů, nebudeme mít důvod referendum nepodpořit. Jsme rádi, že se lidé zapojili, a myslím, že i legislativně máme jako zastupitelé povinnost místní referendum vyhlásit.

Jiří Valenta, KSČM
Samozřejmě jsme pro vyhlášení referenda. Všemi deseti. Vždy jsme chtěli tu budovu zachovat a zrekonstruovat. Je to dominanta ve významné části města a lidé by měli mít možnost ovlivňovat její další podobu jako součást Plzně.

Martin Zrzavecký, ČSSD
Sociální demokracie podporuje referendum k důležitým věcem, a pokud budou splněny všechny podmínky, tak jeho vyhlášení podpoříme. Otázkou je ale smysl referenda ve vztahu k soukromému vlastnictví a to, jestli ho jde ovlivnit.

Ludvík Rösch, Občané.cz
Ohavný dům hrůzy, který symbolizuje komunistickou éru, v Plzni nechci. Ale jako demokrat bych neměl bránit lidu, když si něco přeje. Takže pokud budou mít podpisy, vyhlášení referenda bych podpořil.

Vladimír Duchek, Pravá volba pro Plzeň
Spoléhal bych na právní názor o tom, jestli je nebo není možné referendum vyhlásit.

9.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek poskytl 13. července v Praze rozhovor Deníku

Člověk v tísni slaví jubileum, do Plzně přijede Šimon Pánek

Ilustrační foto.

Naši prvňáci z 28. ZŠ v Plzni

Alergiky je třeba léčit už od narození

Plzeň - V nemocnici U Mulačů sledují děti alergiků už téměř 20 let.

Divadlo Palace přiváží komedii Miluji tě, ale…

Plzeň – Herce Romana Vojtka, Terezu Kostkovou nebo Petra Vondráčka či Danielu Šinkorovou uvidí už v polovině října návštěvníci Měšťanské besedy.

Při útěku před policií skočil hledaný muž z nábřeží na náplavku

Plzeň – Převozem do nemocnice skončil pondělní odpolední úprk hledaného muže před policií.

Prazdroj lidem: V Bukovci začíná sloužit dětem dětské hřiště.

Plzeň - Před rokem uspělo občanské sdružení Náš Bukovec v grantovém programu Prazdroj lidem se svou žádostí o příspěvek na stavbu úplně nového dětského hřiště v areálu bývalé plovárny v přírodním parku Berounka v Bukovci na severním okraji Plzně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení