VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 1968 v Chrástu. Jen někteří svůj názor na srpnovou okupaci nikdy neodvolali

Příběh Zdeňka Blahety z Chrástu u Plzně

20.8.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Politické události tohoto roku zapsal ředitel ZDŠ Chrást Antonín Zelenka do školní kroniky:

„Nelze vzpomenout událostí, které se sběhly v závěru hlavních prázdnin, přesněji řečeno 21. srpna 1968. Tento den nikdo nezapomene, jako nezapomenou pamětníci 15. březen 1939. Některé státy (NDR, Polsko, Maďarsko, Bulharsko) v čele se SSSR obsadily půlmilionovou armádou naši republiku, aby u nás potlačily kontrarevoluci a zachránily naši zem pro socialismus. Přišly sem na žádost některých členů vlády a ÚVKSČ.

Po lednu se u nás uvolnilo politické ovzduší a napravovaly se křivdy, které se ve jménu socialismu páchaly, zvláště v padesátých létech. Iniciátorem nové politiky „socialismu s lidskou tváří“ byl A. Dubček. President A. Novotný odstoupil. Pevným postojem nového presidenta L. Svobody byl SSSR nucen jednat o vzniklé situaci. Nepodařilo se, aby byla vytvořena jiná vláda než ta, která právě řídila náš stát. S těmito událostmi budou nesmazatelně spojena jména Alexander Dubček, Ludvík Svoboda, Oldřich Černík a Josef Smrkovský.

Též na našem katastru byly dislokovány sovětské jednotky, a to v Zábělském lese. Z místních obyvatelů se s nimi nikdo nestýkal, pouze k nim chodily děti, převážně cikánského původu.
Všechny silniční značky byly odstraněny, takže mnohé automobilové kolony bloudily i po vsi. Letáky, které vojáci rozhazovali z jedoucích aut, tanků nebo transportérů, děti sbíraly a pálily. Budou další jednání a doufejme, že cestu, kterou jsme nastoupili po lednu, čestně uhájíme.“

Později začala v naší vlasti tuhá normalizace. Učitel Zelenka v dubnu 1970 do školní kroniky připsal: „Záznam jsem učinil v prvních týdnech září 1968, pod silným dojmem zpráv, které se na nás hrnuly ze všech sdělovacích prostředků. Téměř po dvouletém odstupu, kdy u nás dochází k uklidnění politické hladiny zásluhou nového vedení KSČ v čele s předsedou dr. G. Husákem, kdy už je dostatek faktů a kdy opadly veškeré emoce, jeví se mi situace, kterou jsem tehdy popisoval, v jiném světle.

Vstup vojsk Varšavské smlouvy nutno považovat za internacionální pomoc, neboť antisocialistické a antisovětské síly dovedly dovedně maskovat své pravé cíle. I sám osobně jsem podlehl všeobecné náladě, která byla ještě umocněna mou téměř dvouměsíční nepřítomností v ČSSR (pobyt v NDR), takže záznam je poplatný zprávám, které jsem čerpal po příjezdu (27. 8. 1968). Proto odvolávám všechny své mylné názory.“

V Chrástu se takto při stranických pohovorech zachovalo velké množství obyvatel. Byli však i tací, kteří svůj názor na srpnovou okupaci nikdy neodvolali. Jednou z nich je např. paní Dana Jelínková.

20.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Plzeňský prazdroj proškolil tisíce výčepních

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Hasiči lovili z řeky nohu, zřejmě šlo o pozůstatek po akci netradičních plavidel

Plzeň - Profesionální hasiči vyjížděli ve středu večer k ohlášenému nálezu ostatků lidské nohy.

Věřím, že Krmenčíka nahradíme, říká Vrba

Plzeň – Neinkasovat a naopak vstřelit minimálně jeden gól. S takovým cílem jdou do úvodního duelu play-off Evropské ligy fotbalisté plzeňské Viktorie.

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Plzeň – Režisér Jan Svěrák potvrdil v pondělí večer v multiplexu CineStar v plzeňské Olympii, že jeho nejnovější film Po strništi bos je svým způsobem rodinnou kronikou.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Nepomuk - Plzeňský dějepis připomíná nepomucké výročí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení