VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče nahrazuje parta

PLZEŇ - Nikdy bych rodičům neřekl, že kouřím. Odmítám jim říkat, kdy přicházím domů. Neřekla bych rodičům, že už mám za sebou pohlavní styk. To jsou názory některých plzeňských školáků, které jsme oslovili v naší anketě. Výsledky byly neúprosné. Větší část školáků si s rodiči nerozumí, proto se jim nesvěřuje.

5.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Liba Mátlová

„Jsem gay, ale rodičům to neřeknu,“ zaznělo dokonce. Psychologové tvrdí, že na vině jsou časté rozpady rodin, které v dětech vzbudí nedůvěru korunovanou někdy názorem, že nejde věřit nikomu, když ti dva lidé, o kterých jsem si myslel, že jsou hodní a mají se rádi, teď na sebe házejí špínu.

„Když už k rozvodu dojde, rodiče by se měli chovat jako rozumní lidé. Neměli by zatahovat děti do vzájemných bojů,“ vysvětlila ředitelka Pedagogicko–psychologické poradny Plzeň–město Blanka Veselá. Děti se pak z pudu sebezáchovy uzavřou do sebe nebo svoje názory tlumočí kamarádům, kteří jsou na tom stejně nebo ještě hůře než oni. Někdy to pak končí v partě u alkoholu a drog.

„Někteří rodiče doma už nechtějí poslouchat špatné zprávy například o pětkách nebo poznámkách. Ze všech stran se na ně totiž valí špatné zprávy. Slyší je v práci i v televizi, takže oni chtějí mít alespoň doma klid,“ uvedla Veselá. Pak reagují emocionálně, křičí na děti nebo je za nepříjemné zprávy i bijí. V takových případech by psycholožka doporučovala, aby rodiče klidně dítěti řekli, že na řešení v tuto chvíli nemají a že si vše musejí rozmyslet a mohou si s dětmi popovídat třeba o dva dny později. Podle ní se děti od rodičů odvracejí i kvůli tomu, že jejich živitelé si na ně nemohou nebo nechtějí udělat čas a věnovat se jim. Povídat si s nimi, společně sportovat.

Část dětí se pak obrací na linku bezpečí. Podle její pracovnice Libuše Lovásové se děti nejčastěji svěřují s problémy s alkoholem a s kouřením. Někdy, když to nejde jinak, radíme dětem, aby se obrátily na jiné příbuzné, například na prarodiče.Více než děti se na linku obracejí kvůli problémům s dětmi jejich rodiče.

5.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PRAVDA, středa 21. června 1967. Článek Silnice mají zpoždění vyšel na titulní straně deníku. Doprava byla i tehdy velké téma, které čtenáře zajímalo.

Sto osmnácti tisíc aut? Bývávalo

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Hospic sv. Lazara bude zelenější

Plzeň – Částku 80 tisíc Kč dostane z městského fondu životního prostředí Hospic sv. Lazara v Plzni na ozelenění vnitrobloku a terasy.

Lyžař Ondřej Bank podpořil Respektuj 18!

Plzeň - Kampaň, která upozorňuje na pití alkoholu dětmi a mládeží, včera v Plzni podpořil při dni Respektuj 18! několikanásobný mistr České republiky v lyžování Ondřej Bank.

Jednejte spolu, vyzval protistrany soud

Plzeň - Krajský soud v Plzni v pondělí vynesl zásadní rozhodnutí ve sporu mezi městem Plzní a společností Amédeus Real.

Netradiční místa k přespání: kasárna nebo bývalá hájovna

Plzeňský kraj - Někteří návštěvníci vyloženě preferují místa bez připojení k internetu.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies