VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Resslova 13 - Postrach města

PLZEŇ - Resslova 13 neboli postrach pro veřejnost, to je značka městského domu v centru města. Zdevastované společné prostory, hory odpadků na společném dvoře, pobíhající krysy, injekční stříkačky a také hloučky popíjejících lidí, kteří otravují kolemjdoucí. Vítejte v samotném středu Plzně.

23.8.2007
SDÍLEJ:

V městském domě v Resslově ulici 13 bydlí sociálně vyloučené rodiny, většinu z obyvatel tvoří Romové. Hromady odpadků, které mají na dvoře, si nájemníci uklidit sami nechtějí, podle nich je to povinností města. Mezi injekčními stříkačkami si hrají dětiFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na „třináctku“, kde ve 34 městských bytech bydlí oficiálně stovka nájemníků a podíl Romů činí podle neziskových organizací více než 90 procent většinou nezaměstnaných Romů, přicházejí stížnosti kvůli agresivitě postávajících skupinek u vchodu. Katastrofální je stav na dvoře.

Obyvatelé domu ale mají pocit, že hory odpadků má odklízet město. „My jsme ten nepořádek neudělali, tak proč bychom ho uklízeli, to musí udělat město,“ nechápavě kroutí hlavou muž v okně domu. Lidé v Resslově ulici se nejsou schopni domluvit, každý svaluje vinu za nepořádek na dvoře na další nájemníky domu.

Podle šéfa Byt–Realu Zdeňka Mužíka, který městský majetek spravuje, firma zajišťuje pravidelné svozy odpadků ze dvora, situace v Resslově ulici 13 ale vyžaduje častější, mimořádné svozy těchto prostor. „Nemůžeme přinutit nájemníky, aby si nepořádek uklidili sami. Pokud nechytíme viníka, nemůžeme s tím nic dělat. To bychom museli mít hlídací službu,“ poznamenává Mužík, podle něhož jsou pro udržení pořádku v problémových lokalitách nevhodné právě objekty s dvorními trakty, kde je veřejná kontrola prakticky znemožněna.

Někteří z lidí, kteří postávají před Resslovkou, mají nevšední recept na likvidaci odpadků ze dvora. „Já tady nebydlím, jenom sem chodím na návštěvy. Když město ale zajistí kontejnery a řeknou mi, kolik za to dají, seženu pár lidí,“ tvrdí odhodlaně Josef Hlaváč. K aktivitě kamaráda se okamžitě připojuje muž v okně. „Já bych taky pomohl. Vždyť mám šest dětí a ty si taky na dvorku hrají. Ale nepořádek dělají jiní, já nemám okna do dvora,“ zdůrazňuje Martin Jaroš. Mimořádné svozy, které zajišťují odvoz odpadků ze dvora mimo pravidelné termíny stojí město nemalé prostředky. „Na konci minulého roku jsme zajišťovali vyklízecí práce na tomto dvoře za 132 tisíc korun, teď na podzim Byt Real provede odvoz, za který město zaplatí přes 100 tisíc korun ,“ připomíná městská radní Helena Matoušová.

Tím však úklidy nekončí. Několikrát za rok sem vypravuje nákladní auto centrální městský obvod, který znovu dvůr vyklízí.

Nepořádek v domě nebo na dvoře ale většinu Plzeňanů tolik netrápí, zato se objevují stížnosti na agresivitu, lidé považují Resslovu ulici za rizikovou. „Nedávno přepadl v Resslovce mého 60letého známého mladý Rom, uštědřil mu pár ran do břicha a nakonec mu ukradl mobil,“ stěžuje si Jana Procházková.

Napadený muž ani nešel na policii, protože nevěří, že by se něco vyšetřilo.

„Je pravda, že se tady scházejí skupinky, které jsou někdy agresivní a někoho občas okradly. Většinou to ale nejsou ani lidé z tohoto domu. A poslední dobou se to trochu zlepšilo,“ argumentuje jedna z nájemnic.

Potíže se „sousedy“ připouští i vietnamský obchodník, který má krámek s potravinami hned ve vedlejším domě. „Jsou s nimi velké problémy. Nemají na zaplacení, odpadky k nám házejí na dvůr přes zeď,“ říká bez emocí Doan Viet Thang.

Městská policie tomuto prostoru nevěnuje mimořádnou pozornost. „Víme o problémech, ale nemáme takové kapacity, abychom měli strážníky jen v této ulici. Tak dvakrát měsíčně vyjíždíme kvůli rušení nočního klidu, dvakrát do měsíce jsou hlášeny drobné krádeže,“ vypočítává mluvčí městských policistů Pavla Vaníková. Městská policie dokonce dříve zřídila v Resslově ulici 13 klubovnu pro děti, místní obyvatelé ji však vykradli.

V Plzni je určitě více míst, která se dají nazvat městským ghettem. Žádné z nich ale není v samotném centru města a asi žádné není v tak žalostném stavu jako právě Resslova 13.

23.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení