„Je to ochrana před neohlášenými agresivními návštěvami, které se začaly množit,“ potvrdil radní Karel Paleček (ODS), který má na starost bezpečnost ve městě. Tvrdí, že nejde o krok proti „úřadu otevřenému lidem“, ale jen o nutnost. „I mně se nedávno stalo, že mě v kanceláři atakoval agresivní muž,“ podotkl Paleček.

Podobný případ pamatuje například i náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS) nebo technický náměstek primátora Petr Rund (ODS). „Vtrhl ke mně do kanceláře Rom, který požadoval vyplacení sociálních dávek. Snažila jsem se mu vysvětlit jeho možnosti a posílala ho na instituce, kde jsou mu schopni pomoci. Nechtěl ale nic slyšet, chtěl peníze. Polévku v charitním zařízení odmítl stejně jako použité oblečení,“ potvrdila Krejsová. V kanceláři byla v té chvíli sama a téměř bezmocná. Nespokojenec se ještě více rozčilil v kanceláři Petra Runda, kde dokonce vyhrožoval, že když mu nikdo nepomůže, vyskočí z okna. Nakonec odešel s nepořízenou. Radní však začali upozorňovat, že nejsou před agresivními klienty dostatečně chráněni.

Jedinými dny, kdy se dveře na radnici budou i nadále otevírat každému bez ohlášení, jsou ty v termínech zasedání městského zastupitelstva. Zastupitelé zasedají v jednacím sále každý měsíc vyjma letních prázdnin a jednání jsou veřejně přístupná. „Tam bude smět veřejnost samozřejmě jako vždycky dál,“ vysvětlil Paleček.

Před více než rokem však radnice zvažovala i nákup detekčního rámu právě do sněmovního sálu. Bylo to v době, kdy v Havířově zastřelil přímo při zasedání zastupitelů místostarostu rozčilený občan. Potom alespoň posílila hlídky před jednacím sálem městská policie.

Úředníci městských obvodů jsou chráněni proti útokům klientů více než na magistrátu. Mají totiž k dispozici zvonky, kterými si při konfliktu přivolají pomoc.

„My po čase nově nastavená pravidla vyhodnotíme a v případě, že se ukáží jako nedostatečná, k nim přidáme další,“ dodal radní Karel Paleček.