Mezi řešení patří i přesouvání a slučování jednotlivých oborů v rámci kraje. I to však není udržitelné a může podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka přinést celou řadu dalších komplikací.

Pokud se celá chirurgie z Domažlické nemocnice přesune například do Klatovské, jak se o tom uvažuje, nebude problém s dojezdy sanitek?
I to bude předmětem jednání týmu, který vytvoříme s jednotlivými primáři tak, aby časy dojezdů byly dodrženy. Nicméně v tuto chvíli nedokážu říct, že to tak bude. Budeme se snažit péči koordinovat se záchrannou službou a posílíme posádky.

Ozývají se hlasy, že by bylo v rámci šetření spíše dobré přetransformovat péči na jednotlivých odděleních. Například lékaři na JIP bývají vytížení, zatímco například na ORL má lékař na starosti pár ležících pacientů.
V rámci restrukturalizace, kterou plánujeme, chceme snížit i lůžkový fond. Některé obory mohou už dnes pracovat ve sdíleném lůžkovém fondu.

Co to znamená?
Například pacienti z chirurgických oborů můžou ležet na jednom oddělení. Nemusí být samostatné oddělení pro ORL a traumatologii, pacienti mohou ležet na jednom. Tým začal pracovat nyní, do konce měsíce budeme mít jasno.

Pokud dojde k vyhlášení nouzového stavu, jak dlouho je podle vás udržitelný?
Ze zákona se vyhlašuje na třicet dnů, s tím, že se může o určitý interval prodloužit. Pokud se vyhlásí, dostanou lékaři, kteří podali výpověď, tzv. pracovní povinnost. Dopis, v němž budou povoláni zpět do služby, tedy do práce, kterou by měli plnit, a to po 30 dní.

Co když si některý z lékařů už našel nové zaměstnání?
I to se může stát i na to zákon myslí. Bude to ale velice nákladné, protože ten, kdo stav nouze vyhlásí, bude muset všechno, včetně ušlých zisků, u nového zaměstnavatele zaplatit.

Lze lékařům, kteří zůstávají nařídit práci nad rámec přesčasů, které jsou povolené?
Myslím si, že bychom se měli řídit zákonnými normami.

Kdy se uskuteční jednání s primáři jednotlivých odborností?
Během tohoto týdne.