„Mám podezření, že je někdo otrávil,“ řekl Deníku Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů. Podle něj se ale může jednat i o infekci tularémie, která postihuje jen hlodavce, a jelikož jsou zde bobři vysazováni uměle, nejsou na podobné nemoci přirozeně připraveni. Též by se ale mohlo jednat o přirozenou selekci. „Bobři žijí ve velkých komunitách. Jedinci jsou různého věku, takže se mohlo také stát, že zemřeli stářím, ale časový rozestup mezi jejich úhynem je dost krátký. Navíc jsou si oba dva případy hodně podobné a je víc než záhadou, proč zvířata na horním toku řeky hynou,“ tvrdí Makoň.

Podle něj je smůla, že oba uhynulí bobři byli nalezeni až ve značném stupni rozkladu. „Proto nepůjde provést odborná pitva a zjistit tak přesná příčina úhynu,“ lituje Makoň a obrací se s prosbou na veřejnost. „Pokud se budete pohybovat u řeky Radbuzy v lokalitě pod Sportparkem a plzeňskou vodárnou až k Papírenské lávce, dívejte se pozorně na vodní hladinu a sledujte i různá zákoutí. Jestliže najdete dalšího mrtvého bobra, okamžitě nás informujte,“ žádá.

Výskyt chráněných bobrů na Plzeňsku není zase natolik vzácný. „Určit přesný počet je obtížné, protože bobři jsou noční zvířata a my nalézáme jen jejich stopy, jako například kusy dřeva ohlodané do tužky,“ tvrdí Makoň.

Pokud s oběma zvířatům ublížil člověk, bude se pachatel v případě odhalení potýkat s velkými nepříjemnostmi. Bobr evropský je totiž chráněný živočich, a tak je jeho zabití přísně trestáno.