„Můj zlatý retriever Lucky měl průjem, nasadili jsme dietu ale nezabrala, a tak jsem s ním šla druhý den raději k veterináři. Kamarádův retriever totiž takhle zhubl za 14 dní šest kilo. Na veterině mi řekli, že už jsme asi čtyřicátí a že už nemají na klinice léky. Dostala jsem tedy recept do lékárny,“ říká Plzeňanka Lucie Kestlerová. Šestiletému Luckymu nyní musí vyvařovat rýži a kuřecí maso. „Trochu se bojím, že mi pak nebude chtít žrát granule,“ obává se přechodu na běžnou stravu Lucie.

Veterináři potvrzují, že psích pacientů mají teď hodně. „Psi mají naprosto běžné střevní virózy i virózy horních cest dýchacích. Na podzim je to úplně normální, stejně jako u lidí,“ vysvětluje veterinářka z Veterinární kliniky Vedilab v Lobzích Silvie Holová. Psíci trpí hlavně záněty horních cest dýchacích a střevními chřipkami.

Protože se jedná o kapénkovou infekci, může se přenášet hlavně mezi psy na cvičáku. „V případech střevní chřipky se nemoc šíří zase trusem. Rozhodně proto doporučujeme nechodit s nachlazeným psem mezi ostatní,“ radí Holová. Zvířata většinou dostanou naordinovanou několikadenní dietu a veterinář nasadí antibiotika, která urychlí léčbu. „Pejsek by měl být v klidu, pokud má majitel zahradu, tak by ho na ní v době nemoci neměl pouštět. Měl by ho pouze vyvenčit na vodítku a rozhodně vynechat cvičení nebo jinou ´psí´ práci, pokud se jedná například o služební psy,“ doporučuje nechat psíky v pelíšku veterinářka.

Prevence před nachlazením psů neexistuje. Zatímco lidé pojídají vitamíny a oblékají se do teplého, naši čtyřnozí kamarádi se musí spolehnout na to, jak je vybavila matka příroda. „I když já svému pejkovi koupila do sychravého počasí pláštěnku a sousedky čivava chodí ven jenom v teplé mikině s kapucí a v bačkorkách,“ svěřila se plzeňanka Kateřina Mašková.