„Ono je to už ode dneška? To jsem si vůbec neuvědomila,“ svěřila se Pavlína Heringová z Nýřan, která přišla na chirurgickou ambulanci se zraněním nohy. „Asi si to nechám poslat složenkou. Číslo účtu jsem si s sebou nevzala, protože jsem s tím nepočítala,“ reagovala na dotaz, jestli a případně jak si nechá poplatek vrátit. O tom, že mnozí z dalších pacientů si na možnost vrácení poplatků nevzpomněli, svědčilo snad i to, že ten den byla na chirurgické ambulanci první, kdo si nechal darovací smlouvu vypsat. „Školení o tom, jak to máme řešit, budeme mít až zítra, ale snad to zvládnem,“ řekla jí sestřička, než se pustila do vyplnění jejích údajů na smlouvu. „Poplatky jsou ve zdravotnictví potřeba. Je nesmyslné, jak to ČSSD udělala. Jen to bude zdržovat od lékařské práce,“ podotkl lékař chirurgického oddělení Lubomír Olšavský.

Na pohotovosti, která je součástí výjezdového stanoviště záchranné služby, byl o vracení poplatků větší zájem. „Zatím všichni využili možnost nechat si poplatek poslat zpět složenkou. S papírováním to tak hrozné podle mě nebude. Už teď je ho tolik, že ta chvilka navíc se už ztratí,“ prozradila zdravotní sestra z pohotovosti Stanislava Šmídová.

Zda lidé nebudou teď stodskou pohotovost více zneužívat, když u praktického lékaře jim poplatek nevrátí, zatím nechtěla odhadovat. „Oni to dělali i dosud. Chodili sem pacienti, kterým se nechtělo dopoledne čekat v čekárně nebo se báli ztráty zaměstnání. Jestli teď bude takových víc kvůli poplatkům, to ukáže čas,“ řekla.

Jednou z jejích pacientek byla žena, která včera končila sadu jedenácti penicilinů injekčně posledním – pendeponem. Její sestře, která ji vozila, přišlo paradoxní, že za všechny předchozí injekce musela poplatek platit, a ten poslední jí má přijít od kraje složenkou. „Stejně se ho dočkáme až kdovíkdy. Ještě se v tom vůbec neorientuju, jak to vlastně je,“ kroutila hlavou nad systémem, jakým se vedení Plzeňského kraje rozhodlo regulační poplatky u lékaře vracet.

Snad největší radost z vracení poplatků něla včera na stodské pohotovosti seniorka Marie Zemanová ze Vstiše u Dobřan. „V pátek jsem byla u lékaře s nohou a za poplatky a za léky jsem zaplatila 1600 korun. Měli mi to přijet domů převázat, ale nikoho jsem se nedočkala. Léky mi nezabírají, tak jsem musela přijet sem. Nechám si to poslat složenkou, účet nemám. Přijde to sice dýl, ale alespoň že něco,“ svěřila se.

Na lůžkovém oddělení stodské interny si včera zatím sestřičky hlavu s darovacími smlouvami lámat nemusely. „Budeme to vyplňovat až při propouštění a dnes nikoho propouštět nebudeme. Do chorobopisu pak dáme celkový účet. Poplatky za dny, které tu ode dneška lidé strávili, si pak budou moci nechat poslat,“ říkaly. Někteří ze zdejších pacientů po nich ale ani darovací smlouvu chtít nebudou. „Těch šedesát korun mi za to nestojí, stejně bych doma projedla více. Pro důchodce už ale věřím, že je to něco jiného,“ řekla pacientka z malé obce nedaleko Boru u Tachova. Podobný názor měli i někteří z dalších pacientů.