VYBERTE SI REGION

Průlom? Bývalé městské lázně obnoví fasádu

Plzeň – „Přeju vám, aby, až sem přijedu příště, zámek Kaceřov a plzeňské lázně vypadaly o trochu lépe, než vypadají dnes," vzkázal prezident Miloš Zeman při své oficiální návštěvě Plzeňského kraje. 
A zdá se, že se mu toto přání 
v obou případech může splnit.

12.2.2016 3
SDÍLEJ:

Fasáda bývalých městských lázní na Denisově nábřeží se může dočkat opravy. Majitel zažádal o stavební povolení. Foto: Deník/Milan Říský

Majitel kaceřovského zámku pokračuje s opravou střechy a bývalé městské lázně 
v centru Plzně se zřejmě dočkají opravy fasády. Plzeňští památkáři mají nyní na stole žádost o povolení opravy uličních průčelí. „Žádost přišla asi před čtrnácti dny. Jde o fasády nejen na Denisově nábřeží, ale i do ulice U Lázní. I když jde jen o venkovní úpravy, zaplaťpánbůh za ně," řekl Deníku šéf odboru památkové péče plzeňského magistrátu Petr Marovič.

Podle jeho slov úpravy vycházejí ze studie, kterou pro česko-italského majitele (TWB Praha) před lety vytvořil plzeňský Ateliér Soukup. „Nejedná se jen o kosmetické úpravy, ale o opravu, obnovení fasády na základě toho, jak dříve vypadala," potvrdil architekt Jan Trčka 
z ateliéru, který jménem majitele o povolení zažádal.

Práce na budově lázní, na níž je podle Trčky nejcennější samotný dům a také bazénová hala, jsou rozděleny 
do několika částí. Aktuální řeší plochy fasád a také parter lázní, který by se měl zabezpečit tak, aby už dále nechátral.

Bývalé městské lázně na Denisově nábřeží

V lázních se hraje paintball

Přesto nejsou poslední tři roky lázně prázdné – konají se tu pravidelné paintballové akce. Lázně si pronajala plzeňská firma, která je vyčistila, zabezpečila proti vstupu třetích osob a nabízí je nadšencům, kteří po sobě střílí kuličky s barvou. „Jde o pasivní ochranu budovy. Pravidelně tam někdo chodí, objekt je zajištěný a majitel peníze z nájmu používá na základní údržbu – z budovy už třeba nevyrůstají břízy, jsou opravené okapy a střecha, takže do budovy nezatéká," vyjmenovává architekt Trčka.„Další část počítá s tím, že by měl být zrušen přístup do budovy přes schodiště," popisuje Marovič. Studie z roku 2009 počítala s přestavbou na luxusní byty, wellness hotel 
a restauraci. Investor ale plány přehodnotil a s opravou ani nezačal. Později se lázně snažil prodat. Neúspěšně.

Městské lázněPoprvé se otevřely r. 1931. Při bombardování Plzně (1944) byla budova poškozena. Poválečná rekonstrukce jí vtiskla dnešní podobu. Městské lázně fungovaly do roku 1993. Radnice je poté směnila za bezcenné akcie společnosti Inwest Shop, která zkrachovala. Budovu koupila firma Amádeus, její plány nevyšly a později ji nabídla městu k prodeji, Plzeň ale neměla finance na opravu. Roku 2007 lázně koupila firma TWB Praha patřící Italu Pierluigimu Cardosellimu.

Firma dostala na tento druh využití zelenou i od památkářů. Jaký je ze strany paintballistů o budovu v centru Plzně zájem? „Je srovnatelný s jinými našimi hřišti, lázně nejsou výrazně atraktivnější," říká Petr Papež, majitel DPZ Consulting, která je v lázních 
v nájmu. Dodal, že i díky penězům z nájmu došlo k technické sanaci střechy a okapů.

„Chápu, že někomu může naše střílení připadat eticky na hraně, ale víme, jak to tu vypadalo dřív – vařil se tu pervitin, našla se tu mrtvola, byly tu požáry kvůli bezdomovcům. To se teď neděje, lázně dál nechátrají. Evidentně není 
v zájmu majitele, aby mu budova spadla na hlavu," upozornil Papež. To potvrzují i památkáři, kteří tu provádějí pravidelné kontroly. „Vlastník udržuje lázně ve stavu, aby neohrožovaly život a dál nechátraly," řekl Petr Marovič.

Kdy bude nová fasáda?

Památkově chráněný je kromě samotné budovy také padesátimetrový bazén. Veřejné prohlídky opuštěných lázní se konaly naposledy před čtyřmi lety.Jenže je také pravda, že italský majitel Pierluigi Cardoselli budovu lázní vlastní už od roku 2007 a od té doby se tu nezměnilo téměř nic. Pouze byly vydány demoliční výměry na zbourání několika bezcenných přístavků ve dvoře. To je pravděpodobně důvod, proč se o lázních zmínil prezident Zeman v souvislosti s tím, že je 
v České republice 762 chátrajících památek, mezi nimi lázně. Mluvil také o tom, že stavební úřady mohou majitele, kteří se o takové památky nestarají, pokutovat, nebo dokonce přistoupit k vyvlastnění. „Zajímalo by mě, proč to ty úřady nedělají," nechal se slyšet prezident.

Stavební úřad třetího plzeňského obvodu o tom, že by majitele lázní pokutoval, neuvažuje. Není ani důvod. „Navíc když už se někdo o nějakou budovu nestará, zpravidla je to proto, že nemá finance. A pokutovat někoho za to, že nemá peníze, je proti selskému rozumu," upozorňuje vedoucí stavebního odboru ÚMO 3 Michal Gracík.

Zbývá zodpovědět otázku, kdy se začne na obnově fasády pracovat. „Termín není daný, záleží na majiteli a jeho finančních možnostech," říká šéf památkářů Marovič. Navíc samotné administrativní kolečko u stavebního povolení zabere několik měsíců, což však samotným lázním nijak nemůže uškodit. „Mají výhodu, že mají železobetonový skelet a pod střechou pevnou betonovou skořepinu. Ačkoli tedy na pohled vypadají špatně, nemají žádnou vážnější statickou poruchu," ujišťuje architekt Jan Trčka.

Autor: Miroslava Tolarová

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

ON-LINE: Ptejte se Svatavy Štěrbové, kandidátky do krajského zastupitelstva

Plzeňský kraj - Starostka Kladrub a kandidátka ve volbách do krajského zastupitelstva bude čtenářům odpovídat v pátek 30. září od 9 hodin.

Česko se stalo montovnou Evropy. Pět dopadů, které to na nás má

Na makroekonomických číslech něco nesedí. Česko vykazuje slušný růst ekonomiky, tažený hlavně průmyslovou výrobou a exportem. Navzdory tomu dál působíme v rámci Evropské unie jako chudí příbuzní s průměrným hrubým příjmem 27 tisíc korun, tedy v přepočtu 1000 eur. Od roku 2008 se nám nedaří dotahovat Německo ani Rakousko. Za slušnými makroekonomickými čísly se totiž skrývá problém na mikroúrovni. Příliš mnoho podniků v Česku plní roli pouhé montovny, zatímco lukrativní výzkum a vývoj i marketing a dodávku zákazníkovi zajišťují zahraniční mateřské koncerny.

Hendikepované ženy šijí v kroužku čepičky a ponožky pro miminka

Plzeň – Dobrovolnice se v centru scházejí každý pátek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies