VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proměna nemocnice. Chystá se heliport i chirurgie

Plzeň – Plzeňská fakultní nemocnice se stále rozšiřuje. V plánu má například postavit nový pavilon nebo parkovací dům.

24.7.2015
SDÍLEJ:

V lochotínském areálu Fakultní nemocnice Plzeň už vyrůstá kvůli požadavkům Evropské unie nový heliport za 44 milionů korun. Současný, který byl postaven před deseti lety, se od příštího roku stane pouze záložním.Foto: DENÍK/Milan Říský

Fakultní nemocnice (FN) Plzeň chce postavit nový a moderní chirurgický pavilon za 1,5 až 2 miliardy korun. Jde o největší investiční akci v historii tohoto zdravotnického zařízení. Současná situace je dlouhodobě neudržitelná. Chirurgická pracoviště jsou totiž na několika místech Plzně, nevyhovující je rovněž ambulance na Lochotíně. Nejde však o jedinou změnu, kterou fakultní nemocnice chystá. Od příštího roku bude fungovat nový heliport, blýská se také na stavbu parkovacího domu.

Podle přednosty Chirurgické kliniky FN Plzeň Vladislava Třešky je stavba nového pavilonu jednoznačně správným krokem. „Případy pacientů jsou stále složitější. Potřebujeme řešit problém s dalšími kolegy, což jde hůře, když nejsou chirurgická pracoviště u sebe," vysvětlil. Velké plus vidí lékař také v tom, že na střeše budovy má vzniknout heliport, což urychlí a zkvalitní poskytnutí pomoci.

Nevyhovující podmínky pro pacienty jsou také na chirurgické ambulanci v lochotínském areálu, v němž sídlí od roku 1999, ale dříve patřilo k internímu oddělení.Nový chirurgický pavilon na Lochotíně. Jedná se o největší investici v historii Fakultní nemocnice Plzeň, která bude stát 1,5 až 2 miliardy korun. Návrh však musí schválit vláda.

„Zázemí není prostorné. Komplikace máme také kvůli expektačním lůžkům. Jestliže přivezeme pacienta třeba se žlučníkovou kolikou, položíme ho, dáme mu infuzi, ale nemáme možnost ho umístit do jiných prostor. Musí tedy čekat s ostatními nemocnými," nastínil přednosta. Ročně projde chirurgickou ambulancí FN Plzeň více než 10 tisíc lidí, přibližně šest tisíc je hospitalizováno.

Právě proto se vedení FN Plzeň rozhodlo usilovat o výstavbu nového chirurgického pavilonu na Lochotíně. Je potřeba, aby se návrh projektu za 1,5 až 2 miliardy korun dostal do investičního plánu ministerstva zdravotnictví. Pak jej musí schválit vláda. „Doufáme, že vše dobře dopadne a vláda projekt odsouhlasí. Pokud by se to nepodařilo, zkusíme to za rok znovu. Do budoucna by to totiž pro Plzeň znamenalo stále horší a horší podmínky pro poskytování péče," konstatoval ředitel plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek. Jasno by mělo být už koncem léta.

Sedmdesát procent potřebných financí na realizaci vůbec nejnákladnější investiční akce v historii plzeňského zdravotnického zařízení by hradil stát, zbylé prostředky by zaplatila nemocnice.

V rámci plánované koncepce se všechna chirurgická pracoviště sestěhují právě do nové budovy na Lochotíně. „Na jednom místě je ambulance, na dalším operační sály. Stávající situace je komplikovaná hlavně kvůli transportům. Přesunout je potřeba třeba urologii a kliniku ORL nacházející se na Borech," upřesnil ředitel.

Crash room

Součástí nové stavby bude mimo jiné dostatečný prostor pro ambulanci, tzv. crash room neboli místo pro příjem pacientů v kritickém stavu, také šest operačních sálů a heliport. „Budou-li oddělení centralizovaná, minimalizuje se časová ztráta při pomoci pacientovi," doplnil Šimánek.

Architektka Eva Jiřičná navrhla nástavbu pro hematologicko-onkologické oddělení FN Plzeň.

Jelikož stávající prostory, zejména chirurgická JIP a ambulance, nevyhovují, pustí se plzeňská fakultní nemocnice do jejich rekonstrukce. „Může se to zdát jako duplicitní záležitost, ale není. Pokud projekt na nový pavilon získáme, bude ještě nějakou dobu trvat, než se dokončí. Do té doby potřebujeme pro nemocné lepší podmínky," sdělil ekonomický náměstek Viktor Wendler. Opravené zázemí by pak sloužilo jiným oddělením.

Nový heliport i parkovací dům

Plzeňská fakultní nemocnice nezahálí ani v případě dalších akcí. Od května vyrůstá v hlavním lochotínském areálu heliport za 44 milionů korun. „Evropská unie požaduje dva heliporty, my jsme dosud měli pouze jeden. Současný, který je deset let starý, bude od příštího roku fungovat jako záložní," ozřejmil ředitel organizace, jež získá nutných 30 milionů korun z dotací. Blýská se i na parkovací dům za 150 milionů korun. Vznikne 400 míst pro zaměstnance, čímž se uvolní prostor pro pacienty. Teď probíhá výběrové řízení, předpokládaný začátek stavby je na podzim letošního roku.

Budoucí investice- výstavba chirurgického pavilonu (1,5 až 2 mld. Kč)
- parkovací dům (150 mil. Kč)
- rozšíření stravovacího provozu (nová kuchyně na Borech a rekonstrukce stravovacího zařízení na Lochotíně za 60 mil. Kč)
- rekonstrukce JIP chirurgické kliniky (40 mil. Kč)
- rekonstrukce chirurgických ambulancí (25 mil. Kč)
- rekonstrukce DIOP, tj. lůžka dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče (15 mil. Kč)

Rekonstrukce za 45 milionů korun se nevyhnula ani klinika anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, jež by měla být hotova už na konci srpna. Opravy se dotknou též centrálního příjmu. Podle ekonomického náměstka je projekt teď ve fázi projektování a vyjde na sedm milionů korun.

Už několik let se hovoří o nástavbě pro hematologicko-onkologické oddělení. Uskutečnění návrhu od české architekty Evy Jiřičné označovaného jako Obláček nad Plzní je však zatím v nedohlednu.V komplexu ze skla a dřeva by měly být ordinace, pokoje pro pacienty a dárce, laboratoře, přednáškový sál i restaurace. I když ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč doufá v dobrý konec, projekt si stále mezi sebou jako horký brambor přehazuje ministerstvo zdravotnictví a financí.

Autor: Klára Mrázová

24.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení