VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro pas běžte raději včas, začínají se množit žádosti

PLZEŇ - Stále více lidí si nechává dělat nový cestovní pas. Úředníci na plzeňském magistrátu evidují asi 450 žadatelů týdně. Blíží se totiž doba dovolených.

27.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Eva Kořínková

Někteří lidé o cestovní pasy žádají i v případech, kdy cestují v rámci Evropské unie, a vyjet tedy mohou pouze s občanským průkazem. „Bývá to časté zejména v souvislosti s mistrovstvím Evropy v kopané,“ říká vedoucí oddělení správních činností odboru vnitřních věcí Magistrátu města Plzně IvanaVítová.

Obecní úřady s rozšířenou působností na Plzeňsku také zaznamenaly zvýšení počtů žadatelů o cestovní doklady. Fronty na pas nejsou dramatické, ale úředníci raději varují občany, aby jejich výměnu či pořízení nenechávali na poslední chvíli. Lidé, kteří potřebují narychlo vycestovat, nemusí spasit ani takzvaný rychlý pas, který je navíc o devět set korun dražší.

„Zájem se opravdu podstatně zvýšil. Chodí sem asi 60 lidí za den, přičemž nejvíc jich přijde odpoledne kolem čtvrté hodiny,“ sdělila například Dana Kepková z MÚ Kralovice. Podobná je situace třeba v Nepomuku. „O pas žádá tak třikrát až čtyřikrát více lidí, velký zájem je i o zapsání dětí do platného dokladu,“ řekla nepomucká úřednice Jaroslava Voráčková.

Většina MÚ na Plzeňsku zatím lidem vystaví pas do dvou až tří týdnů. Úředníci ale varují, aby se lidé na tuto lhůtu nespoléhali. „Oficiální lhůta je do 30 dnů. Předpokládáme, že i když zatím žádosti vyřizujeme včas, bude se doba s přibývajícím zájmem prodlužovat,“ vysvětluje Štěpánka Janochová z MÚ Přeštice.

Rodiče také hojně využívají obnovenou možnost nechat si do svého pasu zapsat dítě do deseti let jeho věku. Za zapsání dítěte do platného pasu se platí pouze 50 korun. „Občanům starším 15 let se ve lhůtě do 30 dnů vydává pas s platností 10 let za 600 korunový poplatek. Dětem do 15 let se pak za 100 korun vydává pas s platností 5 let,“ podotkla Vítová.

Rychlý pas pro osoby starší 15 let platí 6 měsíců a správní poplatek činí 1500 korun. Občanům mladším 15 let je pak účtován poplatek 1000 korun. Čeká se na něj až patnáct dnů, rozhodně není hotový do druhého dne.

Od 1. března 2008 lze opět provádět zápisy dětí do cestovních dokladů rodičů

V měsíci březnu a dubnu 2008 došlo ke změnám zákona o cestovních dokladech. Nové právní úpravy umožňují od 1. března 2008 zapisovat do cestovního dokladu rodiče občany mladší 10 let (za každý zápis uhradí rodiče správní poplatek ve výši 50,- Kč). Zápis lze provést jak do stávajícího cestovního pasu rodiče, tak do nového cestovního pasu, o který si rodič žádá. K provedení zápisu je třeba doložit rodný list dítěte, rodné listy obou rodičů a oddací list (pokud rodiče uzavřeli manželství), vyplněnou žádost o provedení změn údajů nebo doplnění údajů v cestovním dokladu a platný cestovní pas v případě, že se jedná o zápis do již vyhotoveného cestovního dokladu.

Druhou změnou, platnou od 25. dubna 2008, je možnost vydávat cestovní pasy se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji i občanům mladším 5 let (původní právní úprava umožňovala vydávání cestovních pasů se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji pouze občanům starším 5 let). Platnost těchto cestovních pasů je 5 let a správní poplatek je stanoven ve výši 100,- Kč. Ke změně došlo také u vydávání cestovních pasů bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji. Zde byla zrušena věková hranice občan do 5 let, kdy byl vydáván cestovní pas s platností 1 rok a správní poplatek byl stanoven ve výši 50,- Kč a je nahrazena hranicí občan do 15 let, kdy je vydáván cestovní pas s platností 6 měsíců a správní poplatek je stanoven ve výši 1 000,- Kč.

Podat žádost o cestovní pas se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji pro občana mladšího 15 let je možné pouze na obecním úřadu obce s rozšířenou působností podle místa trvalého pobytu držitele. V Plzni je to na oddělení správních činností, Odboru vnitřních věcí, Magistrátu města Plzně, nám. Republiky 16 v úředních dnech pondělí a středa od 8.00 do 18.00 hodin nebo úterý a čtvrtek od 8.00 do 12.00 hodin. Na stejném pracovišti mohou rodiče podat i žádost o zápis dítěte mladšího 10 let do cestovního pasu rodiče. V obou případech mohou pro rychlejší odbavení využít objednacího systému. Aplikace objednání přes internet je dostupná na webové adrese: www.uradbezcekani.cz. Bližší informace podají pracovníci oddělení na telefonních číslech: 37 803 2443-6 nebo 37 803 2456-7.

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Kvalita vody na Plzeňsku je stále dobrá

Plzeňsko – Krajská hygienická stanice včera zveřejnila výsledky pondělního měření kvality vody v koupacích zařízeních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení