VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravy na krocení Klabavy pokračují, Amerika bude nutná

Plzeň - Starostové, zástupci povodí i kraje se sešli na schůzce, probírali velkou vodu.

14.1.2015 1
SDÍLEJ:

Se starosty se sešli (na snímku zleva) ředitel závodu Berounka Povodí Vltavy Miloň Kučera, hovořící generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala a hejtman Václav ŠlajsFoto: DENÍK/Pavel Korelus

Jak se chovat při povodních a jak to do budoucna v Plzeňském kraji vypadá s ochranou proti velké vodě? Také tyto otázky padly na úterním setkání v budově Krajského úřadu, kde se sešli starostové obcí s rozšířenou působností, představitelé kraje, Povodí Vltavy a všech složek Integrovaného záchranného systému.

Hejtman Václav Šlajs je sezval, protože po volbách se řada starostů obměnila a nováčky bylo třeba informovat. „Starostové se dozvěděli, jaké zákony existují, jaké jsou v případě mimořádných událostí jejich kompetence a jejich odpovědnost," popsal tuto část schůzky hejtman.

V souvislosti s tím, jak se řeky rozvodnily o víkendu, starosty zajímala protipovodňová opatření v kraji. Asi nejvíce se hovořilo o řece Klabavě, ovšem došlo také na další.

Generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala řekl, že se podnik spolu s obcemi právě snaží připravovat co největší počet plánů. „Jsme v období, kdy je možné realizovat vybrané akce na ochranu před povodněmi z programu Ministerstva zemědělství Prevence před povodněmi III., který je zaměřen zejména na retenci vody v krajině," uvedl Kubala.

Program je šestiletý a navazuje na předchozí značený jako II. „Ten byl velmi účinný, na území Plzeňského kraje se díky němu realizovalo 14 staveb za více než čtvrt miliardy korun," upozornil.

V kraji jsou nyní připraveny protipovodňové stavby v Rokycanech, Černicích a také Přešticích. Další přibudou.

Klabava, která se pravidelně rozlévá nejrychleji, je samostatnou kapitolou. „Máme zpracovánu studii, která navrhuje řadu opatření. Ale aby byla efektivita patřičná, je potřeba vybudovat nádrž Amerika ve stávajícím Vojenském újezdu Brdy. Je to dlouho řešená otázka, máme menší a větší variantu, a neustále vedeme jednání s ministerstvem obrany, které s výstavbou nesouhlasí," upřesnil Kubala.

Starosta Hrádku Jaroslav Perlík dodal, jak od loňské schůzky obcí u Klabavy, kraje a povodí pokročily přípravy protipovodňové studie, na níž spolupracují. „Studie by měla být hotova do poloviny června, hlavní důraz bude kladen na vojenský újezd a návrh poldrů a technické opatření u Padrťských rybníků. Vstup do újezdu firmě, která studii zpracovává, zajistíme včetně průvodce," konstatoval.

Autor: Pavel Korelus

14.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bednění, pod nímž se skrývá socha sv. Jiří.

Socha chátrá, 30 let je schovaná

Ilustrační foto.

Dvě problémové školy v kraji

AKTUALIZOVÁNO

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Plzeň - Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat.  

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Žinkovy - Kdybyste teď navštívili Jaroslavu Rybákovou v Žinkovech, stoprocentně od ní dostanete krásnou kytici gladiol.

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení