„Teplárně se zatím nepodařilo nový kontrakt uzavřít. Potřebujeme ročně asi 550 až 600 tisíc tun hnědého uhlí,“ potvrdil generální ředitel PT Tomáš Drápela. Za českými uhlobarony se proto vydá plzeňský primátor Pavel Rödl. „Není důvod k panice, uhlí zatím teplárně nedochází, má zásoby. Objedu české uhlobarony a pokusím se další dlouhodobou dodávku vyjednat,“ vysvětlil včera zastupitelům Rödl.

Nedostatek hnědého uhlí je podle Drápely problém, který budou muset začít řešit i ostatní teplárny v republice. „Plzeň je prvním z větších měst, kde kontrakt vyprší letos. Ostatní to čeká v příštích letech,“ podotkl Drápela.

Uhlí ze Sokolova je přitom pro PT důležité, jednak proto, že sokolovská uhelná pánev je nejblíže, a jednak plzeňské kotle jsou pro její typ uhlí přizpůsobeny. „Umíme ale pálit i uhlí ze severočeských dolů a z Mostu, neumíme ale využít třeba černé uhlí ze severu Moravy,“ uvedl Drápela.

Teplárna se dlouhodobě snaží topit i alternativními zdroji, například dřevěnými štěpky nebo biomasou, uhlí je však pro ni stále stěžejní.

Podle zastupitele Jiřího Bise (ČSSD) je domluva se Sokolovskou uhelnou pro teplo v Plzni zásadní. „Kdyby se domluvil odběr z jiné lokality, znamenalo by to pro teplárnu investici do zařízení na jiný typ uhlí,“ vysvětlil Bis. Připustil, že by to mohlo mít vliv na cenu tepla v Plzni, která by tím pádem vzrostla.

Primátor Rödl to však odmítl s tím, že je přesvědčen, že se smlouvu podaří obnovit. Odmítá i spekulace, že by mohl být další kontrakt podmíněn snahou některé z uhelných společností získat v plzeňské teplárně, která je nyní stoprocentně městská, majetkový podíl. „O ničem takovém nevím,“ prohlásil primátor. Stejně odpověděl i ředitel Drápela.

PT zásobuje teplem a teplou vodou v Plzni více než 40 tisíc domácností.