VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příchovice se hodně rozrostou

Příchovice - Tentokrát jsme se na návštěvu vydali do jihoplzeňských Příchovic. Obec s 1025 obyvateli v sousedství Přeštic je mimojiné známá i letními technopArty a podobnými akcemi. Co se tady jinak děje a jaké jsou výhledy do budoucna? Zeptali jsme se starosty Příchovic Karla Šaška.

26.1.2010
SDÍLEJ:

Karel ŠašekFoto: DENÍK/Šárka Meissnerová

Jak myslíte, že obyvatelé Příchovic vnímají zdejší život?
Mám zato, že Příchovice a přidružené obce Kucíny i Zálesí splňují požadavky většiny svých obyvatel na kvalitu života. Ať už rozmanitými možnostmi trávení volného času zapojením do aktivit ve sportovních oddílech, v Junáku, v SDH, billiar klubu či v myslivecké společnosti, nebo provozováním cykloturistiky. Máme tu i značenou vycházkovou cestu, která vede pěší turisty po památkách v Příchovicích a jejich okolí. Zastupitelstvo obce dbá dlouhodobě o to, aby spolky či kluby měly kde svoje aktivity provozovat. Jsou pro ně k dispozici nadstandardní zařízení ve všech obcích.

To je ta dobrá stránka zdejšího života. Je i nějaká špatná? Co třeba hluk při letních technoparty…
Na druhou stranu, aby nebylo všechno jen pěkné, máme i problémy. Zejména bývalé koupaliště Ostrov s jeho pověstnými technoparty a podobnými projevy, jejichž účastníci s požehnáním majitele zásobují zdraví nebezpečným kraválem široké okolí, znečišťují přilehlé soukromé pozemky a posílají Úhlavou svoje exkrementy do plzeňské vodárny.

Můžete s tím něco dělat?
Těžko. Je to v soukromých rukou.

Když takto posílají pozdravy řekou do Plzně, nemají místní obyvatelé strach ze znečištění zdejší vody?
Odpadní vody obce jsou čištěny za přísného dohledu vodohospodářů a hygieniků a čistička odpadních vod (ČOV) bude v případě získání dotace nákladem 6,5 milionu korun rekonstruována, aby mohlo být připojeno dalších 34 rodinných domů z nové zástavby. Obce Příchovice a Zálesí zásobují svoje vodovodní sítě z podzemních zdrojů. V Příchovicích se udělal další vrt, do poloviny roku bude připojen a zajistí dostatek pitné vody do budoucna.

Zmínil jste novou zástavbu. Znamená to tedy, že se bude obec významně rozrůstat?
Ano. Po těch zmíněných 34 domcích bude developerská firma ve výstavbě pokračovat a celkem by tu mělo vyrůst přes devadesát domků, takže skoro ještě jedna vesnice.

Co dalšího se tady plánuje?
Limitujícím faktorem investic jsou samozřejmě peníze. Těžce se dávají dohromady i na opravdu potřebné věci. Brzdou je narůstající byrokracie státní správy. Kromě opravy ČOV chceme jako obec udělat úpravy mokřadu. Chtěli bychom z něj vytvořit tři tůně. Vyjednáváme podporu, ale je to složité. Žádost se přeposílá přes několik míst, na kterých je ji potřeba schválit. Jde to až do Bruselu. Jinak pokračujeme ve výsadbě lesa na Ticholovci, který je z poloviny vybraný. Aby nepřišel vniveč, tak jsme jej koupili a snažíme se o jeho obnovu.

A co už máte úspěšně za sebou?
Loni jsme uvedli do provozu dvě nové zastávky. Původní byly na nevhodném místě, které nevyhovovalo ani z hlediska bezpečnosti. Také jsme upravili náves. Dohromady to stálo přes milion korun. Také jsme dělali kanalizaci a protahovaly se vodovodní řady ve dvou ulicích.

Autor: Šárka Meissnerová

26.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Muž nezvládl řízení, s autem vletěl do lesa

Ilustrační foto

Kvůli nahlášené bombě evakuovali policisté část Prešovské

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Larnaka (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Teplota přesahující třicítku a velké dusno. Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic si uvědomuje, že kromě soupeře a bouřlivého prostředí na stadionu AEK Arena se musí mužstvo na Kypru vypořádat i s nepříjemným klimatem.

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Plzeň - Pětašedesát metrů čtverečních je nutných pro západní okruh Plzně.  

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení